Pierwsze czytanie projektu obywatelskiego w Sejmie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

 

dokument.pioro.01.250x6 grudnia 2012 roku odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o dochodach JST, pod którym podpisało się już ponad 287 tysięcy osób. Projekt przedstawiał Andrzej Porawski, Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, Dyrektor Biura Związku Miast Polskich.

Projekt zakłada przesunięcie części pieniędzy z budżetu centralnego do budżetów samorządowych poprzez zwiększenie udziału gmin w podatku PIT z 39,34% do 48,78%, powiatów – z 10,25% do 13,03%, a województw – z 1,60% do 2,3%. Wprowadza też nową, ekologiczną subwencję ogólną dla gmin, na terenie których występują prawnie chronione obiekty lub obszary o szczególnych walorach przyrodniczych, co ogranicza lokalne możliwości rozwojowe. Zmiany te zapewniłyby częściowe zrekompensowanie JST ubytków, obliczonych na około 8 mld rocznie. Celem projektu jest też przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych JST będących skutkiem zmian w ustawie. Pełnomocnik przedstawił projekt wraz z uzasadnieniem, metodę liczenia skutków finansowych oraz powody, które skłoniły samorządowców do przygotowania go.

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Dodatkowo Tomasz Makowski, poseł Ruchu Palikota zgłosił wniosek, by projektem zajęła się również Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Sejm na swoim posiedzeniu 7 grudnia odrzucił ten wniosek większością 399 głosów.

Po wystąpieniach przedstawicieli klubów parlamentarnych był czas na zadawanie przez posłów pytań pełnomocnikowi. Znakomitą większość pytań zadali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, jednak kierowali je przeważnie pod adresem rządu, a zwłaszcza obecnego na sali obrad wiceministra finansów, Macieja Grabowskiego oraz Andrzeja Porawskiego, Pełnomocnika Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

Pytali m.in. o to, kiedy rząd przygotuje opinię w sprawie projektu omawianej ustawy; co zamierza zrobić, by pomóc samorządom w tak trudnej sytuacji finansowej – czy ma propozycję uczciwego uzupełnienia dochodów JST?

Maciej Grabowski, wiceminister finansów, przyznał, że nie ma jeszcze opinii rządu do projektu ustawy. Nie zgodził się z tezą, że przez ostatnie 8 lat JST dostają nowe zadania bez pieniędzy i rachunek jest dla JST ujemny. Przypomniał, że ustawa o dochodach JST, która weszła w życie 1 stycznia 2004 roku zapewniła im niezbędne do realizacji zadań dochody, zwiększyła udziały w podatkach PIT i CIT. W porównaniu z 2004 rokiem dochody JST w 2007 roku były wyższe aż o 87 %, również dzięki zniesieniu różnego rodzaju ulg podatkowych, obniżeniu składki rentowej. Minister przypomniał, że same JST udzielają ulg i zwolnień w podatkach. Odpowiadając na pytanie o konsekwencje przekroczenia progu 60% zadłużenia minister przypomniał zasadę, która przewiduje, że dopiero trwałe jego przekroczenie powoduje ostrą reakcję – najpierw regionalnej izby obrachunkowej, a potem wprowadzenie zarządu komisarycznego. Powiedział też, że minister finansów zastanawia się, czy dodatkowy wskaźnik zadłużenia jest rzeczywiście konieczny. Co do prac KWRiST wiceminister Grabowski uznał, że formuła ta się sprawdza, choć oczywiście nie we wszystkich sprawach strona rządowa i samorządowa mają takie samo zdanie.

źródło: www.zmp.pl