Pierwsza polska giełda kryptowalut z licencją KNF

Pierwsza polska giełda kryptowalut z licencją KNF
Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) - Logo (źródło: KNF)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Coinquista, nowa polska giełda kryptowalut, została wpisana do rejestru Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Oficjalny start giełdy planowany jest na przełomie marca i kwietnia 2019 roku

Nowa polska giełda kryptowalut @Coinquista została wpisana do rejestru małych instytucji płatniczych #KNF #kryptowaluty #Coinquista

„Wpis Coinquisty do rejestru małych instytucji płatniczych udowadnia, że giełdy kryptowalut mogą prowadzić biznes w Polsce legalnie, a KNF nie jest przeciwnikiem takich form działalności. Nadzór KNF nie tylko zwiększy zaufanie społeczeństwa do giełd, ale przełoży się także na bezpieczeństwo ich użytkowników” – czytamy w komunikacie.

Firma stara się o podobne zezwolenia na innych rynkach

Firma chce uzyskać podobne zezwolenia na kilku innych rynkach, m.in. w Korei Południowej i Stanach Zjednoczonych. Coinquista czekała na oficjalne uruchomienie swoich usług do momentu otrzymania licencji.

„Od początku zależało nam na najwyższej jakości usług. Naszym wyróżnikiem ma stać się bezpieczeństwo, na które kładziemy ogromny nacisk. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie, przeprowadzamy regularne audyty i stosujemy proaktywne podejście, aby chronić naszych użytkowników. Za development Coinquisty odpowiada 10Clouds – jedna z czołowych polskich firm tworzących oprogramowanie” – powiedział założyciel i CEO Coinquisty Ireneusz Pukin, cytowany w komunikacie.

Oficjalny start giełdy na wiosnę

Działa już strona giełdy, na której można przyjrzeć się oferowanym przez nią rozwiązaniom. Natomiast oficjalny start giełdy planowany jest na przełomie marca i kwietnia 2019 roku.

„Coinquista umożliwi bezpieczny handel kryptowalutami oraz przechowywanie środków. Dzięki możliwości śledzenia najlepszych inwestorów, inwestowania pod okiem ekspertów, prostemu interfejsowi i rozbudowanej sekcji statystyk, giełda pozwoli użytkownikom na szybkie i bezproblemowe wejście w świat kryptowalut. Jednocześnie spełni wszystkie oczekiwania zaawansowanych i doświadczonych inwestorów” – czytamy także.

Wątpliwości prawne związane z funkcjonowaniem giełd oraz kantorów kryptowalut

W czerwcu 2018 roku Urząd KNF zwrócił uwagę na wątpliwości prawne związane z funkcjonowaniem giełd oraz kantorów kryptowalut. Komisja informowała, że giełdy operują bez właściwego zezwolenia, co stwarzało stan potencjalnego zagrożenia dla osób powierzających im swoje środki. Z powodu podejrzenia prowadzenia nieuprawnionej działalności w zakresie usług płatniczych lub w zakresie wydawania pieniądza elektronicznego, większość operujących w Polsce giełd wpisano na tak zwaną listę ostrzeżeń publicznych. Ostatnie nowe wpisy na liście ostrzeżeń KNF pojawiły się 21 stycznia 2019 roku.

„Komisja powołała jednak program Innovation Hub, w ramach którego umożliwiała giełdom kryptowalut ustalenie ram prawnych i organizacyjnych w sposób zapewniający zgodność z prawem i bezpieczeństwo środków. Coinquista przystąpiła do programu i uzyskała odpowiednie zezwolenia jako jedna z pierwszych giełd w Polsce” – podsumowano.

Rzecznik KNF Jacek Barszczewski poinformował w środę na Twitterze, iż „Należy pamiętać, że @uknf nie licencjonuje, nie rejestruje, ani nie nadzoruje giełd kryptowalutowych (o ile nie świadczą dodatkowo usług płatniczych, ale wtedy są to hybrydowe instytucje płatnicze)”.

Źródło: ISBnews