Pięć marek globalnych, które znacie, ale o tym nie wiecie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

valentik.michal.02.400x267Każdy wie, co to Pilsner Urquell, ale kto zna SABMiller? Prawdopodobnie nie każdy, kto siedzi w barze i pije ten napój powie wam, że jest to spółka pochodząca z południowej Afryki, która jest dziś drugim największym producentem piwa na świecie - również tego z Pilzna.  Ale to był łatwy przykład. Dlatego wybraliśmy dla Was pięć spółek, ich nazwy prawdopodobnie nic Wam nie powiedzą, ale ich produkty znacie na pewno bardzo dobrze.

Diageo

Historia tej firmy nie jest zbyt długa. Nazwa ta powstała w 1997 roku z połączenia dwóch słów – łacińskiego „dies“, co oznacza dzień oraz greckiego „geo“, czyli świat. Spółka chciała podkreślić, że daje przyjemność każdego dnia całemu światu. Czy tak faktycznie jest, możecie ocenić sami.

Firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii powstała z połączenia firm Grand Metropolitan i Guinness. Po 17 latach istnienia firma jest największym światowym producentem wyrobów spirytusowych oraz wiodącym producentem piwa i wina. Marki, które Diageo reprezentuje, z pewnością znacie. Chodzi o najlepiej na świecie sprzedającą się wódkę, szkocką i likier. Nazw takich jak Smirnoff, Johnnie Walker i Baileys nie trzeba przedstawiać.

Akcje firmy Diageo są przedmiotem obrotu na londyńskiej giełdzie. Z wielkością kapitalizacji rynkowej w wysokości niecałe 50 mld funtów jest jednym z dziesięciu największych spółek notowanych w Londynie.

Inditex

Firma otworzyła swój pierwszy sklep jeszcze pod pierwotną nazwą Zara w hiszpańskim mieście La Coruña w 1975 roku. Od roku 1988 firma kontynuuje ekspansję poza granice Hiszpanii pod nazwą Inditex. Dziś ma już sklepy na całym świecie, nawet w Polsce.

Gdy pójdziecie do centrum handlowego, Inditex sprzeda wam ubrania marek Zara, Pull and Bear, Bershka i wiele innych. Inditex jest właścicielem ponad sześciu tysięcy sklepów i jest to największy sprzedawca wyrobów włókienniczych na świecie. Z tego powodu jej założyciel i największy udziałowiec Amancio Ortega jest najbogatszym Hiszpanem.

Akcje Inditexu są przedmiotem obrotu na giełdzie madryckiej, roczne dochody spółki wynoszą ponad 13 miliardów euro.

Viacom

Zbyt długo poruszaliśmy się po Europie, dlatego przeniesiemy się do USA. Nazwa Viacom powstała jako skrót trzech słów – Visual & Audio Communications. Oznacza to, że mamy do czynienia z sektorem mediów. Viacom został założony w roku 1975, a w roku 2005 zatrudniał prawie 40000 ludzi. W tym samym roku doszło do rozdzielenia medialnego giganta na CBS i Viacom.

Dzisiejszy Viacom zatrudnia jedynie 10000 ludzi, a w Polsce możemy znać firmę dzięki telewizji kablowej i satelitarnej oraz kanałom muzycznym MTV i VH1. Z twórczości filmowej Viacomu na pewno każdy zna trylogię Ojciec Chrzestny, sagę Star Trek lub serię Indiana Jones – tę Viacom produkuje pod marką Paramount.

Akcje Viacomu są przedmiotem obrotu w Nowym Yorku, dochody spółki osiągają prawie 14 miliardów dolarów.

Brown-Forman

Z Nowego Yorku przeniesiemy się do Kentucky, konkretnie do największego miasta tego stanu – do Louisville. Tutaj w roku 1870 powstał obecnie największy amerykański producent wyrobów spirytusowych i wina – spółka Brown-Forman. George Garvin Brown, który pierwotnie był farmaceutą, prawdopodobnie nie miał pojęcia, że jego pomysł nalewania tej najlepszej whisky do szklanych butelek odniesie taki sukces.

Obecnie spółka, której akcje są przedmiotem obrotu w Nowym Yorku, zarabia rocznie ponad 3,5 miliarda dolarów i zatrudnia prawie 4000 ludzi. Wśród ich najlepszych marek znanych w Polsce jest Jack Daniel’s lub Finlandia.

Hennes and Mauritz

Hennes and Mauritz jest po Inditex drugim co do wielkości sprzedawcą odzieży na świecie. Obecnie posiada sklepy w 53 krajach i zatrudnia ponad 100000 ludzi. Jeśli podpowiemy, że pierwszy sklep został otwarty w Szwecji w mieście Västerås, już łatwiej będzie odgadnąć, skąd znacie markę, która powstała przez połączenie szwedzkiego słowa „hennes“ (wyraz oznaczający „dla niej“ albo „jego“) oraz „Mauritz“ (producent odzieży myśliwskiej).

Chyba w każdym centrum handlowym jest sieć H&M. Marka ta pod nazwą Hennes and Mauritz jest przedmiotem obrotu na giełdzie szwedzkiej, a jej dochód roczny wynosi około 140 miliardów koron szwedzkich.

Michal Valentík
Generali PPF Invest