Pięć innowacji, które zmienią świat wg IBM
Już po raz ósmy IBM przedstawił innowacje, które w ciągu pięciu lat znacząco wpłyną na nasze życie w ciągu pięciu najbliższych lat. Jak twierdzą naukowcy zatrudnieni w laboratoriach IBM, przyszłość będzie należała do technologii kognitywnych.
Do wszelkich prognoz wybiegających dalej w przyszłość trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Jednak już dziś obserwujemy symptomy procesów, które mogą spowodować, że sprawdzą się przewidywania przedstawione w Next Five in Five. W tym roku wymieniono takie innowacje jak: indywidualne systemy nauczania, rozwój sklepów tradycyjnych, spersonalizowana medycyna, cyfrowa ochrona sieci i miasto bliższe mieszkańcom. To, że oczekujemy bardziej spersonalizowanych usług, nie jest odkryciem. Dotychczas barierą była ograniczona moc komputerów. Obecnie szybko się to zmienia. Rośnie moc obliczeniowa co już dziś pozwala na analizę i przetwarzanie dużej liczby nieusystematyzowanych danych. John Cohn, jeden z czołowych pracowników naukowych IBM przekonywał, że nawet obecne technologie stosowane w produkcji procesorów i serwerów mają jeszcze wiele do zaoferowania. W historii, jeśli na horyzoncie pojawiały się ograniczenia technologiczne, to szybko nowe rozwiązania zastępowały stare.
Aleš Bartůněk, dyrektor generalny IBM Polska, prezentując prognozy, zwrócił uwagę, że zdaniem ekspertów komputery będą uczyć się i wyciągać wnioski. W praktyce na przykład na podstawie informacji o wynikach testów, obecności, zachowaniu narzędziom analityczne pomogą w określić mocne i słabe strony ucznia i dopasować najlepszy dla niego system kształcenia. Specjaliści IBM pracują już nad projektem, który zostanie wdrożony w Gwinnett County Public Schools w Stanach Zjednoczonych i obejmie 170 tysięcy uczniów.
Sprzedawca w małym lokalnym sklepie na podstawie informacji o preferencjach klienta, wsparty przez system informatyczny, doradzi i udzieli mu kompetentnej pomocy. To powinno umożliwić rozwój tradycyjnych sklepów i wykorzystać ich naturalna przewagę nad sklepami wysyłkowymi wynikającą z dogodnej dla klienta lokalizacji.
IBM przewiduje, że obecne i przyszłe technologie pozwolą badać całe genomy pacjentów, wskazywać zagrożenia i pomagać lekarzom wybrać optymalną metodę leczenia. Co roku choroby nowotwory atakują ponad 8,1 miliona ludzi na całym świecie. Technologia pozwoli na to, że czas potrzebny na dobranie właściwej terapii, zostanie zredukowany z miesięcy i tygodni do dni i minut.
W przypadku użytkowników internetu, za pięć lat wykorzystanie danych kontekstowych, sytuacyjnych i historycznych pozwoli ograniczyć, kradzieże tożsamości. System ochrony będzie umiał przewidzieć, co jest normalną a co nie aktywnością użytkownika. Trzeba przyznać, że na takie systemy ochrony czeka między innymi sektor finansowy. Obecnie naukowcy z IBM badają zachowania użytkowników urządzeń mobilnych i starają się ocenić potencjalne ryzyko zagrożeń w sieci.
Jeśli chodzi o miasto „bliższe” mieszkańcom to już obecnie w dużych aglomeracjach wprowadza się systemy informacji miejskiej podające dane o utrudnieniach w komunikacji miejskiej i w ruchu uliczny. To dopiero początek. Dostęp do urządzeń mobilnych i korzystanie z mediów społecznościowych pozwolą mieszkańcom na lepszy kontakt z lokalnymi władzami. W Brazylii IBM pracuje nad narzędziami crowdsourcing’u, które pozwalają niepełnosprawnym użytkownikom informować odpowiednie służby za pomocą telefonów komórkowych o utrudnieniach, z jakimi się spotykają na ulicy. W Ugandzie, UNICEF razem IBM tworzy narzędzie zaangażowania społecznego, które ma na celu stworzenie lepszego kontaktu ludzi, zwłaszcza młodych, z władzami lokalnymi.
Polska premiera listy innowacji miała miejsce 17 marca 2014 roku w trakcie IBM Forum, konferencji dotyczącej technologii IBM w Polsce.
Bohdan Szafrański