PIE: Polacy i rząd udzielą pomocy uchodźcom z Ukrainy za ok. 25 mld zł, to 1 proc. PKB

PIE: Polacy i rząd udzielą pomocy uchodźcom z Ukrainy za ok. 25 mld zł, to 1 proc. PKB
Fot. stock.adobe.com/Radosaw
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny wartość środków finansowych przeznaczonych przez osoby prywatne na pomoc uchodźcom podczas 3 miesięcy od początku rosyjskiej agresji wyniosła co najmniej 5,5 mld zł.

Z kolei szacowana najbardziej prawdopodobna wg PIE faktyczna wartość pomocy finansowej obywateli Polski dla uchodźców z Ukrainy mieści się w przedziale od 9 mld do 10 mld zł.

„W szacunku jest uwzględniona wartość środków pieniężnych przekazanych na rzecz uchodźców w formie bezpośrednich przelewów bądź udziału w zbiórkach publicznych. Uwzględniona jest również wartość rzeczy i artykułów zakupionych na rzecz uchodźców, wartość zakwaterowania i wyżywienia, jakie zostały zaoferowane uchodźcom, a także wartość innych form wsparcia. Przedstawiony szacunek wynika z deklaracji badanych osób dotyczących wartości środków, które przeznaczyli na pomoc uchodźcom w rozmaitej formie” – dodano.

Roczne wydatki polskich władz publicznych przeznaczone na pomoc uchodźcom mogą wynieść 15,9 mld zł

Według PIE ogółem roczne wydatki polskich władz publicznych przeznaczone na pomoc uchodźcom mogą wynieść 15,9 mld zł. Chodzi o wydatki publiczne związane z zagwarantowaniem uchodźcom dostępu do świadczeń oraz pomocy społecznej, a także możliwością korzystania z usług publicznych – zwłaszcza opieki zdrowotnej i edukacji.

Według PIE łączna pomoc publiczna (całoroczna) i prywatna (szacunek za pierwsze 3 miesiące wojny) zamyka się w kwocie 25,4 mld zł, czyli 0,97 proc. PKB Polski z 2021 r.

Czytaj także: 1 mld euro dodatkowej pomocy dla Ukrainy, Rada UE za >>>

Szacunki PIE opierają się m.in. na wynikach badania, przeprowadzonego na próbie 2.200 Polaków w wieku 20 lat i powyżej. Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadu telefonicznego (CATI). Założono większą liczebność próby w celu zagwarantowania reprezentatywności na poziomie poszczególnych podgrup wyróżnionych ze względu na wielkość miejscowości zamieszkania lub profil demograficzny.

Badanie zostało zrealizowane w okresie 25.04-19.05.2022 przez dwie firmy badawcze. Dobór próby miał charakter kwotowo-losowy z uwzględnieniem płci, wieku oraz wielkości miejscowości zamieszkania, na które założono określone minimalne kwoty reprezentatywności względem badanej populacji.

Źródło: PAP BIZNES