PIE: do lipca RPP podniesie główną stopę procentową do 3,5 proc.
„Spodziewamy się, że decyzja URE (o podwyżkach taryf na prąd i gaz – przyp. red.) wpłynie na docelowy poziom stóp procentowych w Polsce. Prognozujemy, że Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopę referencyjną do poziomu 3,5 proc. w lipcu 2022 r. (…) Chociaż teoretycznie banki centralne nie powinny reagować podwyżkami stóp na szoki surowcowe, to jednak w obecnych warunkach istotnym argumentem będą rosnące oczekiwania inflacyjne” – napisano.
Czytaj także: Przed posiedzeniem RPP, w marcu stopy procentowe już na poziomie 3 procent >>>
Wyzwaniem dla NBP stabilizacja kursu złotego
„Wyzwaniem dla polskiej polityki monetarnej w 2022 r. będzie ustabilizowanie kursu walutowego. Osłabienie złotego może doprowadzić do ograniczenia inwestycji – znaczna część importu to dobra kapitałowe, wykorzystywane do powiększenia zdolności produkcyjnych. Dane NBP wskazują, że kurs walutowy jest obecnie blisko historycznej granicy opłacalności” – dodano.
Zerowy VAT na żywność obniży CPI o 0,8 pkt. proc.
Wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, co według zapowiedzi rządu miałoby nastąpić od lutego, obniży wskaźnik CPI w Polsce o 0,8 pkt. proc. – oceniają także analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
„(…) Rezygnacja z poboru podatku VAT od podstawowych produktów żywnościowych, wcześniej objętych stawką 5 proc. Takie działanie zapowiedział minister finansów T. Kościński. Szacujemy, że zerowy VAT obniży dynamikę wzrostu cen żywności o około 3,6 pkt. proc., co przełoży się na spadek CPI o 0,8 pkt. proc. Publiczne dane nie pozwalają precyzyjnie określić kosztów projektu, wciąż też nie wiemy przez jaki okres obowiązywać ma zerowa stawka” – napisano w raporcie PIE.
Niedawno premier Mateusz Morawiecki informował, że rząd chce od 1 lutego wprowadzić zerowy VAT na żywność, na około pół roku.
Pod koniec grudnia media podały, że jest nieformalna zgoda Komisji Europejskiej na zerową stawkę VAT na żywność.