PGNiG bije rekordy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Środowiska: polskie prawo dotyczące poszukiwań węglowodorów jest zgodne z unijną dyrektywą. Pod koniec zeszłego tygodnia Komisja Europejska przesłała polskiemu rządowi uwagi dotyczące polskiego prawa, które zezwala na odwierty poszukiwawcze na głębokości do 5 tys. metrów, bez wymogów wcześniejszego przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Zdaniem Brukseli ten zapis polskiego prawa narusza przepisy unijnej dyrektywy.

Możliwe jeszcze 15 odwiertów niekonwencjonalnych w 2015 roku Jak powiedział dziennikarzom Rafał Miland, dyrektor departamentu geologii i koncesji geologicznych w Ministerstwie Środowiska, resort prognozuje, że do 69 odwiertów niekonwencjonalnych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce, do końca 2015 roku powinno dołączyć około 15 kolejnych. Branża podchodzi do tych zapowiedzi sceptycznie. Życzę, aby te przewidywania miały szansę się spełnić – skomentował Marcin Zięba, dyrektor generalny Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo-Wydobywczego (OPPPW).

PGNiG bije rekordy

W 2014 roku PGNiG osiągnęło wyniki, jakich nigdy wcześniej nie miało. Przychody wyniosły 34,3 mln mld zł, zysk netto 2,8 mld zł, a EBITDA 6,3 mld zł. W porównaniu z 2013 r. zysk wzrósł więc o 47 proc., a EBITDA o 13 proc. Widać, że uruchomione programy redukcji kosztów dały już efekty. Restrukturyzacja grupy i wprowadzenie dyscypliny kosztowej były więc racjonalną decyzją.

Socha: Ministerstwo Energetyki to dobry pomysł dla łupków Wicepremier Janusz Piechociński jest zwolennikiem nowej organizacji rządu po wyborach i utworzenia Ministerstwa Energetyki w oparciu o obecne Ministerstwo Skarbu Państwa. Według niego przejęcie nadzoru nad spółkami węglowymi przez MSP to początek tego procesu. Zwolennikiem takiego resortu jest Jacek Socha, wiceprezes PWC. Jego zdaniem najlepiej, aby powstał duży resort energetyki i ochrony środowiska, bo te dwa tematy bardzo się „zazębiają”.

Troy Wagner, BNK Petroleum: bliżej łupkowego sukcesu

Amerykańska spółka BNK Petroleum wydała już na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce ponad 400 mln zł. Jednak aktualny poziom cen ropy naftowej wpływa na ograniczenie tempa prac poszukiwawczych w Polsce. BNK Petroleum poszukuję od zeszłego roku partnera do kolejnych inwestycji w Polsce. Niezależnie od powodzenia tych poszukiwań firma zamierza wykonać w tym roku jeden odwiert rozpoznawczy – ujawnia prezes koncernu Troy Wagner.

Polska dzieli się z Europą doświadczeniami podczas prac poszukiwawczych za gazem łupkowym

Pod koniec lutego odbyło się pierwsze posiedzenie grupy roboczej European Science and Technology Network on Unconventional Hydrocarbon Extraction. Celem powołania tej grupy jest dostarczanie Unii Europejskiej wiedzy na temat eksploracji niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Polska ze względu na poziom zaawansowania prac poszukiwawczych za gazem łupkowym wniesie najwięcej doświadczeń oraz uwag na posiedzeniach specjalnej grupy.

Komisja Europejska: 5 krajów chce poszukiwać gazu łupkowego

Komisja Europejska opublikowała informacje przesłane przez kraje członkowskie dotyczące stanu poszukiwań gazu łupkowego w Unii Europejskiej. Jak wynika z zebranych informacji 5 krajów prowadzi prace poszukiwawcze za gazem łupkowym. Sześć innych krajów rozważa rozpoczęcie prac poszukiwawczych za gazem łupkowym. Jak wynika z opublikowanej ankiety Polska nie wypełniła jeszcze wszystkich zaleceń dotyczących poszukiwań gazu ziemnego z łupków. „Kompletny przewodnik po gazie łupkowym” dostępny już w języku polskim Portal Shale Gas Europe, skupiający branże poszukiwawczo – wydobywczą za gazem ziemnym z łupków, uruchomił polską wersję swojej strony. Można tam znaleźć szereg ważnych informacji oraz opinii branży w Europie o postępach w poszukiwaniu gazu ziemnego z łupków. Strona Shale Gas Europe jest, jak mówią o niej sami autorzy, kompletnym przewodnikiem po gazie łupkowym.

 

Abramowicz inwestuje w łupkowe technologie

Jak poinformował serwis gazlupkowy.pl, firma Ervington Investments zainwestowała 15 mln dol. w Propell Technologies Group zajmującą się technologią tzw. „czystego szczelinowania”. Właścicielem Ervington Investments jest Roman Abramowicz.

Wydobycie gazu ziemnego w USA bije kolejne rekordy

Mimo mniejszych inwestycji w rozwój złóż gazu ziemnego z łupków w minionym roku kolejny raz w USA wzrosło wydobycie surowca. Jak informuje w swoim comiesięcznym zestawieniu amerykańska agencja U.S. Energy Information Agency, w zeszłym roku odnotowano wydobycie gazu ziemnego na poziomie 728 mld metrów sześciennych. Jest to najwyższy poziom wydobycia gazu ziemnego odkąd prowadzone są statystyki.

Amerykanie dostarczą LNG do krajów regionu Morza Bałtyckiego

Pod koniec zeszłego tygodnia litewski koncern Litgas poinformował o podpisaniu memorandum na dostawy LNG z USA. Pierwsze dostaw surowca miałyby pojawić się nad Bałtykiem już w przyszłym roku. Amerykanie poszukują nowych rynków zbytu dla swojego surowca. Dostawy gazu do Azji są coraz mniej atrakcyjne przez rosnącą konkurencje oraz niższe niż jeszcze kilka miesięcy temu ceny surowca.

Niemieckie prawo dopuszczające szczelinowanie będzie gotowe jeszcze w tym roku

Jak poinformował Thomas Gäckle z Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Energetyki w rozmowie z serwisem gazlupkowy.pl, proces legislacyjny ustawy umożliwiającej stosowanie pod pewnymi warunkami szczelinowania hydraulicznego ma się zakończyć się pod koniec 2015 roku.

Ineos zwiększa zaangażowanie w poszukiwanie gazu łupkowego na Wyspach Brytyjskich

Szwajcarski koncern chemiczny Ineos poinformował o przejęciu części udziałów w koncesjach należących do spółki Igas, jednej z największych na Wyspach Brytyjskich firm zajmujących się poszukiwaniem gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Zdaniem ekspertów może to być ostatnia „deska ratunku” dla dalszych poszukiwań tego surowca w Zjednoczonym Królestwie.

Chevron planuje wzrost wydobycia o 20 proc. w trzy lata

Amerykański koncern naftowy Chevron Corrporation spodziewa się, że do roku 2017 zwiększy produkcję węglowodorów o około jedną piątą. Zdaniem przedstawicieli koncernu jest to dynamika, której nie osiągnie w tym czasie żaden z konkurentów Chevronu.

Wintershall rozpoczyna prace wiertnicze za gazem i ropą z łupków w Argentynie

Jak poinformował gazlupkowy.pl, niemiecki Wintershall rozpoczął poszukiwanie gazu łupkowego w Argentynie na terenie bloku koncesyjnego Aguada Federal, którego jest operatorem i posiadaczem 50 proc. udziałów w koncesji. W 2015 r. na terenie formacji Vaca Muerta wykona co najmniej dwa odwierty rozpoznawcze.

Źródło: PGNiG SA