Pekao Leasing pozyskało 100 mln euro z EBI na finansowanie małych i średnich firm

Pekao Leasing pozyskało 100 mln euro z EBI na finansowanie małych i średnich firm
Logo Pekao Leasing Źródło: Materiały prasowe
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Pekao Leasing pozyskało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro na finansowanie inwestycji małych i średnich firm, które posłużą m.in. poprawie efektywności energetycznej i rozwojowi OZE. Oferta wspartego przez EBI konkurencyjnego leasingu trafi w znacznej części do firm zarządzanych lub należących do kobiet.

Oferta wspartego przez #EBI konkurencyjnego leasingu trafi w znacznej części do firm zarządzanych lub należących do kobiet #PekaoLeasing @BankPekaoSA

To już szósta umowa kredytowa podpisana przez Pekao Leasing – spółkę leasingową z grupy kapitałowej Banku Pekao S.A. – i EBI. Współpraca obu instytucji sięga 2005 roku, a wartość zawartych dotychczas umów kredytowych zbliża się do 0,5 mld euro. Kredyt zabezpieczony będzie gwarancją Banku Pekao.

Środki z EBI mogą być przeznaczone przez przedsiębiorstwa na finansowanie inwestycji w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, jak np. wydatki na badania i rozwój. Całkowity koszt przedsięwzięcia nie powinien przekraczać 25 mln euro, a wsparcie EBI sięgnąć może 12,5 mln euro.

Czytaj także: Pekao Leasing rośnie dwa razy szybciej niż rynek. Ten rok będzie rekordowy?

Wsparcie przedsiębiorczości kobiet

– Warto podkreślić wsparcie przedsiębiorczości kobiet – w ramach nowej umowy Pekao Leasing przeznaczy co najmniej 20 procent kwoty kredytu z EBI na atrakcyjne finansowanie udzielane przedsiębiorstwom zarządzanym przez kobiety lub należące do kobiet – zauważa Bartosz Węsierski, członek zarządu Pekao Leasing odpowiadający za obszar finansów, operacji i IT.

– Szczególny nacisk kładziemy na wsparcie przedsięwzięć proekologicznych. Znacząca część nowych środków z EBI trafi na inwestycje w odnawialne źródła energii oraz zapewniające oszczędność energii.  Nowa umowa z EBI pozwala nam przy tym kolejny raz zaproponować małym i średnim firmom preferencyjne warunki finansowania – mówi Magdalena Zmitrowicz, wiceprezes Banku Pekao odpowiedzialna za Pion MŚP.

Pozytywny impuls dla rozwoju polskiej gospodarki

– Ponownie dajemy pozytywny impuls dla rozwoju polskiej gospodarki, wspierając mandat EBI w zakresie rozwoju przedsiębiorczości kobiet oraz ochrony środowiska. Doceniamy zwłaszcza znaczenie zielonej energetyki, a jej finansowanie to coraz istotniejsza część naszego kredytowego portfela – dodaje Tomasz Styczyński, wiceprezes Banku Pekao odpowiedzialny za bankowość korporacyjną.

Europejski Bank Inwestycyjny powołany został w 1958 roku i jest finansowym ramieniem Unii Europejskiej. Jest największą transnarodową instytucją finansową na świecie i odgrywa wiodącą rolę w finansowaniu przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska. Do kluczowych obszarów działalności EBI zaliczają się ponadto m.in. promocja rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, tworzenie nowych miejsc pracy oraz wsparcie rozwoju przedsiębiorczości kobiet.

– Europejski Bank Inwestycyjny łączy wieloletnie, sprawdzone partnerstwo z Grupą Pekao. Cieszymy się, że nasza dobra współpraca zaowocowała zawarciem kolejnej umowy kredytowej. Liczymy na dalsze aktywne wsparcie Grupy Pekao w promocji rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce – mówi Liliana Pavlova, wiceprezes EBI.

Źródło: Grupa Pekao SA