Paliwo będzie coraz tańsze

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, piątkowa sesja na rynku finansowym upłynęła pod znakiem dalszego osłabienia europejskiej waluty. W obliczu znacznie słabszych od prognozowanych danych napływających znad Sekwany - gdzie w sierpniu dynamika produkcji przemysłowej wyniosła 0.0% m/m wobec 0.3% m/m w lipcu - kurs EUR/USD spadł do poziomu 1.2605.

Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły także informacje o spadku ceny ropy Brent o 3%, poniżej psychologicznego poziomu 90 dolarów za baryłkę. Zdaniem analityków, wiele wskazuje na to, że w najbliższym czasie trend ten zostanie podtrzymany – w wyniku tzw. rewolucji łupkowej, tempo wydobycia ropy w Stanach Zjednoczonych sięgnęło szczytu z 1986 roku.

Początek tygodnia na rynku walutowym został zdominowany przez wiadomości docierające z Dalekiego Wschodu, gdzie opublikowano informacje na temat bilansu handlu zagranicznego oraz dynamiki importu i eksportu w Chinach. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągnie natomiast przemówienie Petera Praeta, członka zarządu ECB, który weźmie udział w Bawarskim Szczycie Finansowym.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska