Ożywienie na globalnych rynkach fuzji i przejęć przy wiodącej roli sektora TMT i life science

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wykres.analiza.03.400x265Według najnowszego raportu M&A Index międzynarodowej kancelarii Allen & Overy, w I połowie 2014 roku ożywienie na globalnych rynkach fuzji i przejęć zatacza coraz szersze kręgi. Wzrost zaufania, który jest najbardziej zauważalny w sektorze TMT i sektorze life science, przełożył się na zwiększone wartości wolumenów i wycen, a także wpłynął na stojące u ich podstaw bodźce strategiczne.

Przedsiębiorstwa chcą wykorzystać zasoby finansowe, które gromadziły przez co najmniej ostatnich pięć lat, skupiając się jednocześnie na analizie potencjalnych ryzyk podatkowych, a także na nabywaniu praw własności intelektualnej, która pozwoli im na rozwój przedsiębiorstwa w przyszłości.

Rynek fuzji i przejęć wzmacnia się nieustannie –  w zależności od sektora i branży. Ożywienie gospodarki sprawia, że przedstawiciele kadry zarządzającej coraz chętniej rozważają możliwość dokonywania fuzji lub przejęć. — powiedział Andrew Ballheimer, partner zarządzający działem korporacyjnym Allen & Overy.

Transakcje w sektorze TMT nabrały tempa w pierwszej połowie bieżącego roku, o czym świadczy wzrost ich wartości o ponad 100% do kwoty 342 mld USD, przy 251 transakcjach. W przypadku sektora telekomunikacyjnego zaobserwowano dwie wyraźne tendencje: konsolidację wewnątrz rynku, zwłaszcza w Europie, oraz postępujące zacieśnianie relacji pomiędzy operatorami sieci komórkowych i dostawcami usług płatnej telewizji. W sektorze technologii i mediów wiodące pozycje zajmują spółki, które wzmacniają swoją dotychczasową działalność i poszukują nowych kierunków rozwoju. Przykładem może być transakcja przejęcia Beats Electronic przez Apple o wartości 3 mld USD.

Druga dominująca siła na rynku, sektor life science, zanotował wzrost wartości transakcji do 198 mld USD, z czego 130,9 mld USD w samym tylko drugim kwartale – są to poziomy najwyższe od pierwszego kwartału 2009 r. Duże firmy z sektora farmaceutycznego nadal wyprzedają swoje aktywa drugorzędne, aby w ten w sposób przyjąć ostrzejsze strategiczne podejście do prowadzonej przez siebie podstawowej działalności.

Wzrost wycen spółek jest najbardziej widoczny w obszarze private equity, a to za sprawą powrotu inwestorów branżowych, którzy są obecnie zainteresowani akwizycjami mającymi na celu zabezpieczenie ich aktywów. W samych tylko Stanach Zjednoczonych liczba transakcji wzrosła blisko dwukrotnie, przy czym wzrost średniej wartości transakcji wyniósł 40%, tj. z 678 mln USD do 954 mln USD. W Europie natomiast, liczba transakcji w pierwszej połowie bieżącego roku pozostała niezmieniona (42) w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ale średnia wartość transakcji zwiększyła się z 309 mln USD do 1,07 mld USD. W sytuacji, w której podstawowym czynnikiem mającym wpływ na aktywność w sektorze private equity pozostają wyjścia inwestorów, to zyski z nich wynikające są wyraźnie coraz wyższe.

W pierwszej połowie 2014 roku godnymi uwagi były także megatransakcje – 42 transakcje o łącznej wartości 5 mld USD, w porównaniu do zaledwie 27 w tym samym okresie ubiegłego roku.

Sektorem, który nadal pozostaje stłumiony, jest sektor usług finansowych, gdzie nieustające obawy dotyczące regulacji oraz restrukturyzacje studzą aktywność transakcyjną – liczba transakcji wyniosła 164, a ich łączna wartość to 97 mld USD. Dla porównania, w tym samym okresie ubiegłego roku było to 140 transakcji o łącznej wartości 106 mld USD.

Polski rynek fuzji i przejęć w pierwszym półroczu 2014 roku był względnie ożywiony, w stosunku do lat poprzednich. Chociaż nie zaobserwowaliśmy wielu spektakularnych transakcji rynkowych, byliśmy za to świadkami kilku interesujących średniej wielkości, włączając w to sprzedaż przez Orkla Foods jednej z jej spółek zależnych – Delecty – funduszom zarządzanym przez Innova oraz sprzedaż ULTIMO przez Advent.

Druga połowa roku, a szczególnie czwarty kwartał, powinna przynieść niektóre z długo oczekiwanych przez rynek dużych transakcji, na czele z rozpoczęciem przez Montagu i Ares Life Sciences procesu sprzedaży Euromedic oraz sprzedaży przez Advent American Heart of Poland.

Polski rynek nadal pozostaje dominujący, jeśli chodzi o transakcje fuzji i przejęć w Europie Środkowo – Wschodniej. Podobnie jak w całym regionie, aktywność w tym zakresie widoczna w pierwszym i drugim kwartale tego roku charakteryzuje się tendencją wzrostową. Sektorami najbardziej przykuwającymi uwagę inwestorów są w Polsce: ochrona zdrowia, handel detaliczny oraz TMT. I chociaż potencjalni nabywcy są jeszcze dość nieśmiali w swoich działaniach, niewątpliwie powinniśmy w dobrym nastroju oczekiwać najbliższych miesięcy – podsumowuje Jarosław Iwanicki, partner w polskim biurze Allen & Overy.

Źródło: Allen & Overy