Outsourcing: Banki uzewnętznią swoje procesy

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dodatek.it.bank.2010.foto.084.a.100xZainteresowanie polskich firm usługami outsourcingowymi wzrosło w ciągu dwóch lat o 10 proc. - wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos. Niebawem może się okazać, że ich popularność wzrośnie jeszcze bardziej, głównie za sprawą instytucji z sektora finansowego.

Ewa Kadys

„Spośród 200 przedsiębiorstw biorących udział w tegorocznym badaniu, aż 58 proc. zadeklarowało, że korzysta z usług instytucji zewnętrznych. Najczęściej na tego typu działania decyduje się sektor finansowy (78 proc.) oraz infrastruktury (67 proc.). Do najchętniej outsourcowanych obszarów należą procesy back-office oraz technologia informatyczna” – napisano w raporcie, który wykonano na zlecenie firmy ArchiDoc.

Wyniki wskazują, że do najczęściej zlecanych outsourcerom obszarów – podobnie jak w 2008 r. – należą procesy back-office (48 proc.). Z tego typu usług korzystają najchętniej przedsiębiorstwa z sektora telekomunikacyjnego (90 proc.) i branży finansowej (77 proc.). 32 proc. badanych firm przekazuje obszar związany z windykacją swoim zewnętrznym partnerom – jest to aż 18-proc. wzrost w porównaniu z poprzednim badaniem. Do rzadziej powierzanych segmentów należą obsługa sprzedaży (17 proc.) oraz procesy związane z finansami, księgowością i rachunkowością – 16 proc.

Od 2008 r. dla co trzeciej firmy ważne stało się zmniejszenie kosztów osobowych – 65 proc. w porównaniu z 32 proc. w 2008 r., dostęp do specjalistycznego know-how – ponad dwukrotny wzrost oraz zwiększenie bezpieczeństwa i poufności danych – 29 proc.

Wreszcie zmiany

W najbliższym czasie należy się spodziewać kolejnego wzrostu rynku outsourcingu. Po sześciu latach dojdzie wreszcie do zmian w ustawie Prawo bankowe. W drugiej połowie października rząd przyjął założenia do noweli. Wynika z nich, że katalog czynności, których wykonywanie będą mogły przejąć firmy zewnętrzne bez konieczności uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, zostanie znacznie rozszerzony. Zmiany w dużej mierze dotyczą zakresu umów i trybu ich zawierania z pośrednikami finansowymi, ale część nowych przepisów można też odnieść do usług IT.

I tak, w tej chwili nie jest możliwe powierzenie świadczenia usług w ramach umowy outsourcingowej przedsiębiorcy, będącemu wspólnikiem spółki cywilnej. W założeniach do przyjętej w październiku przez rząd nowelizacji ustawy proponuje się znieść to ograniczenie. – Nie znajduje ono żadnego uzasadnienia zarówno w wymaganiach dotyczących bezpieczeństwa obrotu, jak i w możliwości zapewnienia odpowiedniego stopnia ochrony interesów klientów. Dzięki temu bank, w ramach umowy outsourcingowej, będzie mógł powierzyć czynności również wspólnikom spółek cywilnych – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Ponadto bez zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego będzie można zawierać i zmieniać umowy rachunków rozliczeniowych (bieżących i pomocniczych), ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na bank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI