Ostatnia prosta do posiedzenia EBC
Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczynamy w okolicach zamknięcia ubiegłego, po tym jak piątek przyniósł niewielkie osłabienie kursu euro zarówno wobec dolara jak i złotego. Przyczyniły się do tego opublikowane tego dnia słabe dane o zaufaniu biznesu i konsumentów ze strefy euro oraz oczekiwania na zapowiadane od jakiegoś czasu dalsze poluzowanie polityki monetarnej, jakie ma w tym tygodniu uruchomić EBC.
O ile kurs eurodolara od dłuższego czasu dyskontuje już ten scenariusz o tyle w przypadku złotego wobec silnych czynników, które działają na niekorzyść rynków wschodzących (spowolnienie w Chinach, oczekiwania na podwyżki stóp w USA) spodziewane działania EBC mają jak dotąd bardzo ograniczony wpływ na notowania naszej waluty. Czy będzie tak dalej przekonamy się już w tym tygodniu, po tym jak EBC uszczegółowi swoje zamierzenia co do dalszych kierunków prowadzonej polityki monetarnej. Na pewno jednak powtórki rajdów na eurozłotym, jakie miały miejsce przy okazji uruchamiania przez EBC programów LTRO-1 i LTRO-2 raczej już nie będzie, gdyż globalni inwestorzy zbyt mocno są zapatrzeni w Chiny i Fed, który po raz pierwszy od 2006 roku przymierza się do podwyżek stóp.
Na rynku stopy procentowej piątkowa sesja zakończyła się symbolicznym spadkiem rentowności obligacji skarbowych. Podobnie jak w ostatnich dniach, kierunkowo zmiany notowań w kraju były pochodną poprawy nastrojów na rynkach bazowych. Rentowności 10-letnich Bundów na koniec tygodnia spadły w okolice 0,45%, natomiast UST, mimo zbliżającego się grudniowego posiedzenia Fed zniżkowały w pobliże 2,20%. W tej sytuacji dochodowość polskich papierów 10-letnich (DS0725) zbliżyła się momentami do 2,60%.
Przed posiedzeniem EBC (3 grudnia) nie spodziewamy się istotnej zmiany nastrojów na rynku. Zwraca jednak uwagę fakt, że notowania kontraktów FRA obniżyły się już do poziomu minus 0,26% w terminach od 5×8 do 9×12. Aktualnie stawka referencyjna EURIBOR3M kształtuje się na poziomie minus 0,12% (czyli prawie 14 pb wyższym). Oznacza to, że rynek zakłada redukcję stopy depozytowej EBC o przynamniej 10 pb. Naszym zdaniem podobna w skali lub większa może okazać się ostatecznie decyzja banku centralnego. Przy tak wyraźnym umocnieniu notowań przestrzeń dla dalszych spadków rentowności wydaje się ograniczona, chociaż z drugiej strony trudno spodziewać się też wyraźniejszego osłabienia notowań przed posiedzeniem EBC. W kraju w poniedziałek poznamy najnowsze dane flash nt. inflacji. Zakładamy, że w listopadzie wyniesie ona blisko -0,4% r/r wobec -0,7% w październiku. Wypłycanie się deflacji może mieć niewielki negatywny wpływ na krótki koniec krzywej dochodowości.
Mirosław Budzicki,
Jarosław Kosaty,
PKO Bank Polski