Ostanie słowo należy do Janet Yellen

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Dzisiaj po południu zabierze głos dawno niesłyszana Janet Yellen, prezes Fed. Wprawdzie w komentarzach widać sporą dozę sceptycyzmu co do konkretów, które miałyby się pojawić w jej wystąpieniu (głównym tematem jest dobrobyt i równość), jednak to się dopiero okaże po fakcie. Seria wypowiedzi członków Rezerwy Federalnej jest długa, i na razie brakowało w niej najważniejszego głosu, czyli samej Janet Yellen.

Wczoraj wypowiadali się dwaj ważni członkowie Fed: James Bullard oraz Jerome Powell. Obaj mówili mniej więcej w tym samym tonie (Powell bardziej zdecydowanie): istnieją szanse na szybkie podwyżki stóp procentowych, choć oczywiście nic nie jest przesądzone. Dolar już się przyzwyczaił do tej narracji, więc Yellen, jeżeli wspomni o stopach choć słowem, może nadać mu trochę energii.

Ameryka to dzisiaj nie tylko Fed, ale również kilka ciekawych danych gospodarczych, zwłaszcza indeks Uniwersytetu Michigan oraz rewizja PKB za I kwartał. Oba wskaźniki mają być lepsze od poprzednich, choć w przypadku danych Uniwersytetu Michigan opinie nie są jednoznaczne. Indeks bada nastroje amerykańskich konsumentów, oceniając de facto ich potencjał nabywczy. Zrewidowany PKB ma skoczyć nawet do 0,9 proc. z 0,5 proc.

Komunikat opublikowany po posiedzeniu szefów państw G7 nie jest do końca po myśli Japonii. Tokio nie uzyskało zielonego światła dla polityki luzowania, choć widać wyraźnie, że liderzy największych państw widzą problem globalnego spowolnienia gospodarczego. W komunikacie znalazł się passus dotyczący ograniczeń polityki monetarnej, która samodzielnie nie jest w stanie doprowadzić do wzrostu. Tradycyjnie jednym z głównych tematów był Brexit, oczywiście jako poważne zagrożenie dla świata. Ostatnie sondaże wskazują jednak, że jego zwolenników ubywa, a problemem dla funta stają się gorsze wyniki gospodarcze, np. słabe dane o inwestycjach w I kwartale. Całkiem możliwe, że Brytyjczycy będą mieli spory kłopot z gospodarką, a dyskusje o wynikach czerwcowego referendum tylko na chwilę go przytłumiły.

dr Maciej Jędrzejak,
Saxo Bank