Oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych w styczniu 2015 r. Grudniowa 14-tka tylko do końca grudnia

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pieniadze.tabelka.01.400x267W nowym roku oprocentowanie obligacji o zmiennym oprocentowaniu utrzymane zostało na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych. Zgodnie z zapowiedziami, po grudniowej promocji, oprocentowanie obligacji 2-letnich powróciło do poziomu z listopada, czyli 2,00%.

Warunki emisji obligacji Skarbu Państwa w styczniu 2015 r.

Oprocentowanie 2-letnich papierów skarbowych wynosi 2,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 2,40% dla 3-latek, 2,60% dla 4-latek oraz 3,00% dla 10-latek. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej, po której banki pożyczają sobie pieniądze i mnożnik w wysokości 1,00. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla 4-letnich, obowiązuje w przypadku obligacji 10-letnich. Dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wyższa jest jednak wysokość marży, która wynosi 1,50%.

Zbliża się ostatni tydzień sprzedaży Grudniowej 14-tki, a wartość jej sprzedaży przekroczyła już 400 mln zł. Jest to pierwsza nasza oferta specjalna, którą można kupić w drodze zamiany po preferencyjnej cenie 99,90 zł, dzięki czemu rentowność wzrasta do 2,23% w skali roku. Posiadacze wykupywanych w grudniu obligacji mogą więc przedłużyć oszczędzanie i zyskać nawet więcej niż „nowi” nabywcy. – komentuje Piotr Marczak, Dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów (PM).

Biorąc pod uwagę to, że Grudniowa 14-tka spotkała się z dużym zainteresowaniem oszczędzających, czy można spodziewać się przedłużenia oferty specjalnej?

PM: Tak jak komunikowaliśmy Grudniowa 14-tka będzie sprzedawana tylko w grudniu. W I kw. przyszłego roku nie planujemy nowej emisji specjalnej obligacji oszczędnościowych.

Jak się sprzedają w grudniu pozostałe, standardowe rodzaje obligacji oszczędnościowych?

PM: Wyraźnie widać, że Grudniowa 14-tka nie „skanibalizowała” sprzedaży pozostałych rodzajów obligacji oszczędnościowych. Już obecnie sprzedaż obligacji 2-, 3-, 4- i 10-letnich jest wyższa od sprzedaży tych obligacji w całym listopadzie. Do końca grudnia trwa nie tylko sprzedaż Grudniowej 14-tki, ale również sprzedaż obligacji 2-letnich z podwyższonym do 2,20% oprocentowaniem. Zgodnie z zapowiedziami oprocentowanie to w styczniu przyszłego roku powróci do 2,00%.

Od 24 grudnia br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.
141229.obligacje.01.1068

Jak można nabyć obligacje skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można kupić przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy, oraz przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo. Zakupu można także dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, czyli agentem sprzedaży, jest PKO Bank Polski.

Ministerstwo Finansów
PKO Bank Polski