Opinie: Angielskie przepychanki

Opinie: Angielskie przepychanki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Premier David Cameron, obiecując przed wyborami parlamentarnymi w 2015 r. przeprowadzenie referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej, najpewniej nie zdawał sobie sprawy z tego, że to tym zapisze się w kartach podręczników do historii.

Autor jest głównym analitykiem walutowym w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska. Tekst wyraża jego prywatne opinie.

Decyzja czysto polityczna mająca na celu pozyskanie wyborców Nigela Farage’a i mało rozważna – takie komentarze można znaleźć obecnie, kiedy to już za kilka miesięcy rozpoczną się formalne negocjacje dotyczące opuszczenia europejskiej wspólnoty. Pytanie, jakie oceny pojawią się za kilka lat, kiedy to – jak obiecuje obecna premier Theresa May – zostanie zbudowana „prawdziwie globalna Brytania”. Złośliwi powiedzą, że już nie wielka, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że Szkoci będą zdeterminowani do przeprowadzenia kolejnego referendum niepodległościowego, gdyż ich zdaniem brexit pogorszy ich i tak już niższą niż Anglików stopę życiową. Dużą niewiadomą jest też status Irlandii Północnej, gdzie na powrót powrócą podziały wobec rodaków z południa. Premier May czeka zatem ogromne zadanie zmierzające nie tyle do powodzenia całego procesu negocjacji z Unią, ale też i zachowania stabilności Zjednoczonego Królestwa. To wszystko jednocześnie powoduje, że jeszcze większym wyzwaniem będzie to, z którym przyjdzie zmierzyć się Bankowi Anglii.

Każdy, kto prowadzi własny biznes, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI