Olsztyn podnosi czynsze o ponad 100 proc.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

wzrost.kasa.250xMieszkańcy lokali komunalnych w Olsztynie płacili do tej pory za metr kwadratowy mieszkania 2, 89 zł. Olsztyńscy radni podczas ostatniego posiedzenia uchwalili podwyżkę o 115 proc., co daje kwotę 6,24 zł za metr kwadratowy.

Uchwalono także system wprowadzania ulg w zależności od stanu technicznego zamieszkiwanego lokalu. 10 proc. mniej zapłacą użytkownicy suteren bez kanalizacji podłączonej do miejskiej sieci, ale z koniecznością wywożenia szamba. 5 proc. obniżki przysługuje najemcom korzystającym z lokalu wspólnego dla 2 i 3 rodzin oraz lokalu, który nie ma toalety w mieszkaniu.

Oprócz uchwalonej podwyżki obowiązującej wszystkich mieszkańców (wymienione wyżej 6,24 zł/m2), radni wprowadzili także kolejne podwyżki dla Olsztynian mieszkających w tzw. podwyższonym standardzie. Dodatkowo o 30 proc. zdrożeje mieszkanie wyposażone w centralne ogrzewanie, o 20 proc. lokal z ciepłą wodą z sieci miejskiej. Dodatkowo 10 proc. więcej zapłacą mieszkańcy lokali wybudowanych po 1982 roku i po przeprowadzonym remoncie generalnym oraz budynków w pierwszej strefie zamieszkania, czyli na starym mieście i w śródmieściu.

Jeśli rodzina ma dochód do 582 zł na osobę lub od 728 do 910 zł na osobę może się starać o zniżkę czyszu odpowiednio o 50 i 30 proc. Jeśli mieszkańców nie stać będzie na zapłacenie czynszu, swoją zaległość będą mogli odpracować przy pracach porządkowych na rzecz miasta.

W tej chwlili zadłużenie mieszkań komunalnych w Olsztynie wynosi 26 mln zł.

źródło: www.samorzad.infor.pl