OFE: stopy zwrotu w tym roku będą niższe od rekordowych wyników z 2021 r.
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych, zrzeszająca Powszechne Towarzystwa Emerytalne, instytucje zarządzające OFE, uruchomiła regularne ankiety wśród prezesów towarzystw emerytalnych, by badać ich opinie na temat wybranych zagadnień związanych z działalnością funduszy emerytalnych. Pierwsza edycja badania „Panel prezesów PTE” została poświęcona prognozom dotyczącym wyników inwestycyjnych OFE w 2022 roku.
Czytaj także: KNF: średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 16,417 proc. za ostatnie 3 lata >>>
Zdaniem ośmiu na dziewięciu badanych prezesów PTE (88,9%) najbardziej prawdopodobne jest, że wynik inwestycyjny OFE w 2022 będzie słabszy od rezultatu z 2021 roku. Opinii tej nie podziela jeden z respondentów, który uznał, że trudno przewidzieć, jakie będą stopu zwrotu OFE w 2022 roku.
Kluczowe czynniki mogące negatywnie wpłynąć na wyniki inwestycyjne OFE
Badani zostali również poproszeni o wskazanie trzech kluczowych czynników mogących negatywnie wpłynąć na wyniki inwestycyjne OFE w bieżącym roku. Najczęściej wymienianymi zagrożeniami były eskalacja wojny w Ukrainie (88,9%), wysoki poziom inflacji (77,8%) oraz wysokie ceny paliw (ropa, gaz) na rynkach światowych (44,4%). Rzadziej (po 22,2%) wskazywano na słabość polskiego rynku kapitałowego, umorzenia jednostek w funduszach inwestycyjnych oraz inne czynniki. 11,1% badanych za potencjalne źródło obniżenia stóp zwrotu OFE uznało brak wypłaty środków europejskich na realizację KPO, taki sam odsetek respondentów wybrał odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
W 2021 roku OFE osiągnęły rekordowy wynik, zarobiły dla swoich członków 29,7%. Trudno jednak spodziewać się korespondujących rezultatów w bieżącym roku.
– Analitycy wskazywali, że 2022 rok na rynkach będzie cechowała podwyższona zmienność. Tymczasem do znanych w końcówce roku wyzwań, takich jak choćby wysoka inflacja, dołączyła wojna w Ukrainie, której konsekwencje dla światowej gospodarki będą głębokie i długotrwałe. W takich warunkach nie powinniśmy mieć wysokich oczekiwań odnośnie poziomu stóp zwrotu funduszy emerytalnych – wyjaśnia Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
Co pozwoliłby zwiększyć szanse na lepszy wynik inwestycyjny OFE w 2022 r.?
Prezesi PTE określili również, co pozwoliłby zwiększyć szanse na lepszy wynik inwestycyjny OFE w 2022 roku. Każdy z badanych mógł wybrać dwa rozwiązania spośród zaproponowanych. Ponad połowa (55,6%) wskazała, że umożliwienie OFE inwestowania w obligacje skarbowe poprawiłoby szanse na uzyskanie wyższych stóp zwrotu w bieżącym roku. Niewiele mniej (po 44,4%) uznało, że umożliwienie OFE inwestowania w większym stopniu na rynkach zagranicznych w szczególności poprzez zagraniczne ETF, jak również umożliwienie OFE inwestowania w instrumenty pochodne (w szczególności w celu zabezpieczenia ryzyka np. walutowego) i pożyczki papierów wartościowych miałyby podobny pozytywny skutek. Jednocześnie 55,6% respondentów wybrała odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć”.
OFE są wciąż jedną z najatrakcyjniejszych w Polsce form pomnażania kapitału, generują przyzwoite stopy zwrotu. Jednak dopuszczenie szerszej dywersyfikacji portfeli pozwoliłoby im na osiąganie lepszych wyników.
– Warto rozważyć niewielkie zmiany legislacyjne, które umożliwiłyby pełne wykorzystanie potencjału inwestycyjnego OFE, by ich członkowie mogli zbudować jak największe zasoby kapitałowe z przeznaczeniem na finansowanie swoich emerytur – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.
I edycja badania „Panel prezesów PTE” została przeprowadzona w dniach od 5 do 12 kwietnia 2022 roku na próbie dziewięciu prezesów zarządów Powszechnych Towarzystw Emerytalnych zrzeszonych w IGTE.