Odbyło się kolejne Brukselskie Forum Gospodarcze
"Wszystkie zagrożenia dla światowej gospodarki są na fali spadkowej" powiedział na Brukselskim Forum Gospodarczym Angel Gurría, szef Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Dotyczyły one jego zdaniem skutków japońskiego tsunami, ryzyka dalszego spowolnienia, nieustabilizowanej sytuacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych, zagrożeń na niektórych rynkach nieruchomości oraz ze strony instytucji finansowych, szczególnie w Europie. Sekretarz generalny OECD wyraził jednak niepokój związany z interakcjami pomiędzy poszczególnymi zagrożeniami, stwierdzając, że ich skumulowany wpływ może znacznie osłabić ożywienie. Gurría ostrzegł także, że tempo wzrostu gospodarczego przez najbliższe 15 lat może wynieść zaledwie połowę tego z 1995 roku.
Z kolei niemiecki minister finansów, Wolfgang Schäuble, stwierdził, że nie jesteśmy świadkami kryzysu euro, ale różnych kryzysów w poszczególnych krajach, należących do strefy euro. „Te poszczególne kryzysy były spowodowane niewłaściwą polityką gospodarczą i fiskalną poszczególnych krajów, jak to miało miejsce w przypadku Grecji, czy też przez wykolejający się system bankowy, jak w przypadku Irlandii” powiedział Schäuble. Dodał też: „Doświadczamy kryzysu zadłużenia w poszczególnych krajach, a nie kryzysu waluty. Dowodem na to jest fakt, że wartość europejskiej waluty, zarówno na rynkach zewnętrznych, jak i na rynku wewnętrznym – pomimo licznych turbulencji – okazała się niezwykle stabilna.”
Minister stwierdził, że nie możemy jednak uniknąć zagrożenia w postaci wyższych stóp procentowych dla krajów beztrosko podchodzących do swoich wydatków, ponieważ wysłalibyśmy tym samym bardzo zły sygnał do rynków finansowych, odczytany przez nie jako zagrożenie dla stabilności euro. Przyznał również, że obciążanie całą winą za kryzys instytucji finansowych byłoby nadużyciem, gdyż niewygodną prawdą jest fakt, że wiele krajów europejskich żyło po prostu ponad stan przez ostatnie dziesięciolecia.
Dr Schäuble dodał także: „Jest wartym zapamiętania, że celem Europejskiej Unii Monetarnej nie była szybka naprawa sytuacji w krajach członkowskich lub wzbogacanie spekulantów finansowych. Jej zadaniem nie było też tworzenie systemu redystrybucji środków z krajów bardziej zamożnych do krajów biedniejszych poprzez tańsze pożyczki dla rządów w postaci wspólnych europejskich obligacji lub nieograniczonych transferów fiskalnych. Europejska Unia Monetarna nie odniesie sukcesu, jeśli liczne kraje będą wciąż tworzyć deficyty i osłabiać swoją konkurencyjność kosztem stabilności euro.”
Odbywające się od 12 lat corocznie Brukselskie Forum Gospodarcze to spotkanie decydentów politycznych, przedstawicieli instytucji europejskich, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych, partnerów społecznych oraz mediów. W tym roku odbyło się 18 maja.
Źródło: www.finfacts.ie