Od stycznia ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o ponad 170% i dalej będą rosły

Od stycznia ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o ponad 170% i dalej będą rosły
Fot. stock.adobe.com/Marko Rupena
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od stycznia 2021 r. ceny gazu ziemnego w Europie wzrosły o ponad 170%, co ma poważny wpływ na ogólny wzrost cen energii i na inflację. Norweski Equinor, jeden z największych dostawców gazu w Europie, zapowiedział, że gaz będzie drogi także w 2022 roku i możliwe są nagłe skoki cen, pisze Witold Gadomski.

Do obecnej sytuacji na rynku gazu przyczyniły się zarówno czynniki popytowe jak i podażowe. Zapotrzebowanie na gaz rośnie w ciepłownictwie mieszkaniowym, przemyśle i energetyce.

Mroźna zima spowodowała w I kwartale 2021 roku wzrost zapotrzebowania na gaz w Unii Europejskiej o  7,6%. Z kolei letnie upały zwiększyły wykorzystywanie klimatyzacji w II i III kwartale.

W Unii Europejskiej gaz ziemny dostarcza około jednej piątej energii elektrycznej

Pojawiły się również ograniczenia podaży. Rosja ograniczyła eksport gazu rurociągami do Europy z powodu wysokiego popytu wewnętrznego, zakłóceń produkcji i wysokich cen skroplonego gazu ziemnego (LNG), eksportowanego do Azji. Ogranicza też celowo dostawy gazu ziemnego do Europy, aby wesprzeć swoją argumentację za uruchomieniem gazociągu Nord Stream 2.

Cena gazu a cena energii elektrycznej

Europejskie rezerwy gazu są niskie. Konieczność uzupełnienia tych rezerw oznacza wyższy import LNG  w najbliższych miesiącach, co spowoduje dalszy wzrost cen gazu.

Do 2005 roku ceny gazu w kontraktach długoterminowych w UE powiązane były zazwyczaj z cenami ropy naftowej. Obecnie tylko 20% dostaw ma takie powiązania, a reszta wyceniana jest w oparciu o bieżące ceny rynkowe. To dodatkowo zwiększa wahania cen gazu.

Energia stanowi prawie 10% wydatków konsumentów w Europie

W Unii Europejskiej gaz ziemny dostarcza około jednej piątej energii elektrycznej, ale wyższe ceny gazu wywierają nieproporcjonalnie większą presję na wzrost cen energii elektrycznej, ponieważ w odróżnieniu od elektrowni wiatrowych lub solarnych dostarczają stabilnej energii.

Dlatego wzrost cen gazu spowodował podwojenie hurtowych cen energii elektrycznej w UE z około 50 euro za MWh do 100 euro za MWh.

Ceny na rynku energii a transformacja energetyczna

W Polsce hurtowe ceny energii elektrycznej (tzw cena base) wzrosły od stycznia 2021 roku z 260 PLN (58 euro) za 1 MWh w styczniu do  490 PLN (106 euro) obecnie. Hurtowe ceny gazu wzrosły z ok. 100 PLN za 1 MWh w styczniu do ponad 300 PLN obecnie.

Energia stanowi prawie 10% wydatków konsumentów w Europie. Ceny energii rosną nie tylko w Unii Europejskiej. W sierpniu 2021 roku były o ponad 20% wyższe niż rok wcześniej w Kanadzie i USA. Dwucyfrowe wzrosty odnotowano także w Korei Południowej, Chile i Meksyku. Wywarło to wpływ na inne towary, w tym na żywność.

Istnieją fundamentalne przyczyny dużej zmienności i wysokich cen surowców energetycznych i energii elektrycznej na świecie. System energetyczny przechodzi głęboką i szybką transformację.

Inwestycje w aktywa kopalne nie są trwałe w perspektywie długoterminowej. Bilans podaży i popytu na energię będzie zależał od tego, jak szybko paliwa kopalne będą wycofywane pod naciskiem rządów i wprowadzana zielona energia.

Źródło: aleBank.pl