Od października podwyżka cen gazu; URE zatwierdził zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny

Od października podwyżka cen gazu; URE zatwierdził zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny
Fot. PAP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził podwyżkę ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych - podało PGNiG. Zmiana będzie obowiązywać od października do końca 2021 roku.

Prezes URE zatwierdził w czwartek zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Podwyżka ceny za paliwo gazowe w stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,4 proc.

Stawki opłat abonamentowych oraz stawki za dystrybucję paliw gazowych pozostały bez zmian.

Zmiana dotyczy jedynie odbiorców paliw gazowych w gospodarstwach domowych

Zmieniona taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku.

URE podał na stronie internetowej, że zmiana taryfy oznacza wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego i gazu zaazotowanego Ls oraz o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw.

Czytaj także: URE zatwierdził zmianę taryfy PGNiG Obrót Detaliczny; podwyżka ceny gazu zwiększa prawdopodobieństwo 5-proc. inflacji >>>

Urząd wyjaśnił, że powodem zmiany taryfy jest utrzymujący się od początku roku wzrost cen gazu na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem pozyskania paliwa gazowego przez PGNiG OD.

„Po spadkach cen gazu na TGE w 2020 r., którym towarzyszyły spadki cen w taryfach PGNiG OD (do poziomu 8,543 gr/KWh), od początku bieżącego roku do teraz notowania gazu wzrosły – w zależności od instrumentu – o nawet 234 proc.” – napisano w komunikacie.

„Zauważalny jest również znaczny wzrost cen gazu od lipca br. (tzn. od momentu zatwierdzenia drugiej zmiany taryfy w lipcu br.) do teraz. Przykładowo 14 września 2021 r. cena gazu dla kontraktu GAS_BASE_Q-4-21 wyniosła 311,71 zł/MWh, podczas gdy w lipcu 2021 r. cena ta wyniosła 174,7 zł/MWh, co oznacza wzrost o ponad 78 proc.” – dodano.

O ile wzrosną miesięczne rachunki za gaz?

Według danych URE dla statystycznego odbiorcy gazu w grupie W-1.1, zużywającego paliwo gazowe do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 3,4 proc., co oznacza kwotowy wzrost o 0,72 zł miesięcznie.

Dla odbiorców z grupy W-2.1 płatność wrośnie o 4,6 proc. i wyniesie 4,48 zł miesięcznie.

Odbiorcy zużywający większe ilości paliwa, ogrzewający także mieszkania gazem (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o 13,76 złotych miesięcznie więcej (wzrost płatności o 4,9 proc.). 

Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego

Zmiany średnich poziomów łącznych płatności w grupach, do których kwalifikowani są odbiorcy w gospodarstwach domowych, korzystający z gazu ziemnego wysokometanowego
Źródło: URE

Ekonomiści: podwyżka taryfy gazowej PGNiG dla detalu podbije CPI o 0,1 pkt. proc.

Podwyżka ceny gazu w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny o 7,4 proc. dla wszystkich grup taryfowych od 1 października podbije wskaźnik CPI o 0,1 pkt. proc. – uważają ekonomiści PKO BP i Santander Banku. Rosną szanse na przekroczenie przez inflację poziomu 6 proc.

Na skutek podwyżki przeciętny rachunek dla gospodarstwa domowego wzrośnie o 3,6 proc., co podbije wskaźnik CPI o ok. 0,1 pkt. proc.

– napisano w nocie PKO BP.

Wpływ podwyżki cen gazu na CPI w tej samej skali szacują ekonomiści Santander Banku, dodając, że w najbliższych miesiącach nie można wykluczyć dalszych wzrostów cen gazu oraz innych nośników energii, w szczególności energii elektrycznej i cieplnej.

„Szansa na przekroczenie poziomu inflacji 6 proc. na przełomie roku rośnie z każdym tygodniem” – dodali.

Źródło: PAP BIZNES, Urząd Regulacji Energetyki / URE