Ochrona pacjentów po zawale – modelowy program dla samorządów

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

lekarz.02.200xModelowy program ochrony pacjentów, którzy przeszli zawał serca, to prekursorska propozycja, którą będą wdrażać samorządy. Pomysł programu i jego zasady ogłoszono w Urządzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

W Polsce, w ostatnich 20 latach, udało się w stopniu znaczym, tj. w 30 proc., zmniejszyć występowanie ostrych stanów wieńcowych. Oznacza to, że 20 tys. osób ze 170 tys., które chorują na przypadłości związane z układem krążenia, umiera na zawał. Nadal jest jednak spory odsetek osób, które umierają na kolejny atak serca.

Nowy program dla samorządów ma zapobiegać wtórnym zawałom, których ryzyko u pacjentów jest bardzo wysokie. W ramach programu lekarze podstawowej opieki zdrowotej oraz pielęgniarki z oddziałów kardiologicznych zostaną specjalnie przeszkoleni, aby mogli pełnić rolę edukatorów pacjentów po zawale.

Oprócz leków farmakologicznych pacjent powinien także dbać o odpowiednią dietę oraz poddawać się regularnym badaniom. Najczęściej po wyjściu ze szpitala, bez kompleksowej opieki, chorzy po zawale powracają do niezdrowych nawyków, a tym samym zwiększają jeszcze bardziej prawdopodobieństwo wystąpienia zawału wtórnego.

Program opieki nad pacjentami po zawale został opracowany w oparciu o wytyczne Agencji Oceny Technologii Medycznych. Będą mogły go przeprowadzić samorządy na szczeblach: wojewódzkim, powiatowym i gminnym.

Praca z pacjentem ma się rozpocząć już w szpitalu, gdzie otrzyma on indywidualnie opracowaną kartę postępowania zdrowotnego. Zostanie też zaproszony do uczestnictwa w szkoleniu edukacyjnym oraz konsultacjach z rehabilitantem. Pacjentowi przydzielony zostałby edukator, który w fazie ambulatoryjnej miałby stały kontakt z pacjentem, który w następnych miesiącach odbywałby regularne wizyty u lekarza.

Źródło: www.samorzad.infor.pl