Obszary wiejskie po 2014 roku

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

konferencja.05.250x166Minął pierwszy dzień XIV Kongresu Gmin Wiejskich RP. Myślą przewodnią tej dorocznej konferencji, przygotowywanej przez Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, są słowa: "Jaki rozwój obszarów wiejskich po 2014 roku?"

Centrum Konferencyjne Hotelu Narvil w Serocku tłumnie wypełnili uczestnicy kongresu. Patronat nad nim objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Dzień pierwszy – głównie debaty

Pierwszego dnia kongresu organizatorzy przygotowali 8 debat tematycznych. Poruszano w ich trakcie bieżące problemy gmin. Debaty, dodajmy, odbywały się równolegle. Pierwsze dwie rozpoczęły się w południe. Poświęcono je być odpowiednio: finansowaniu inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 oraz ocenie wdrażanych zmian w ustawie o systemie oświaty i planowanych w ustawie Karta Nauczyciela.

Do udziału w pierwszej organizatorzy zaprosili: Zofię Szalczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi; Adama Struzika, marszałka woj. mazowieckiego i wiceprzewodniczącego Związku Województw RP; Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich oraz Krzysztofa Iwaniuka, wiceprzewodniczącego Związku Gmin Wiejskich RP i Jerzego Zająkałę, członka zarządu ZGW RP. Dyskutanci mówili o potrzebach i możliwościach inwestycyjnych samorządów z obszarów wiejskich, zagrożeniach dla budżetów gmin, założeniach realizacji działań w ramach PROW 2014-2020. Rozważali także czy możliwe będzie finansowanie inwestycji na obszarach wiejskich ze środków Regionalnych Programów Operacyjnych i krajowych funduszy spójności w latach 2014-2020.

W trakcie debaty drugiej zajęto się wpływem wdrażanych zmian w ustawie o systemie oświaty na organizację i finansowanie realizacji zadań oświatowych gmin oraz szansami, jakie dają zmiany w ustawie Karta Nauczyciela i barierami z jakimi borykają się samorządy. O wypowiedzi poproszono: Przemysława Krzyżanowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, odpowiedzialnego za kształcenie ogólne i wychowanie, funkcjonowanie przedszkoli i szkół, kształcenie nauczycieli oraz za współpracę z samorządem terytorialnym oraz Marka Olszewskiego, wiceprzewodniczącego i Renatę Szczepańską, członka zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

Seria druga

Wczesnym popołudniem rozpoczęły się kolejne debaty równoległe – tym razem aż trzy w serii. Do dyskusji o alternatywach finansowania inwestycji na obszarach wiejskich zaproszono: Tomasza Mironczuka, prezesa zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości S.A.; Pawła Lisowskiego, zastępcę dyrektora Departamentu Programów Europejskich, dyrektora ds. Współpracy z Samorządami Banku Gospodarstwa Krajowego; Magdalenę Wypych, dyrektor ds. bankowości transakcyjnej w Raiffeisen Polbanku oraz Krzysztofa Iwaniuka i Jerzego Zająkałę ze ZGW RP. Przedstawiono warunki, jakie muszą być spełnione, by banki zaangażowały się w finansowanie gmin o słabszej kondycji finansowej; mówiono też o zagrożeniach w obsłudze finansowej gmin. Przedstawiciele świata finansów przedstawili jak zaangażowanie się w finansowanie inwestycji traktuje bank państwowy, spółdzielczy i komercyjny. Marek Kurkowski, konsultant Ernst & Young, mówił o tym, jak rozwój eksploatacji gazu łupkowego może przyczynić się do rozwoju i wzmocnienia finansów gmin.

„Działania optymalizujące finansowanie, realizację i organizację gminnych zadań: aspekt legislacyjny” – tak brzmiał temat kolejnej debaty. Mówiono o poprawie warunków funkcjonowania samorządów – założeniach projektu MAiC, a także o „prezydenckim” projekcie ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i terytorialnego oraz o zmianie niektórych ustaw. O zabranie głosu poproszono: Magdalenę Młochowską, podsekretarza stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji; Olgierda Dziekońskiego, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Leszka Świętalskiego i Edwarda Trojanowskiego ze ZGW RP.

Trzecią z pierwszej popołudniowej sesji debat poświęcono rozwojowi inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz efektywności energetycznej. Jak do poprzednich, tak i do tej zaproszono fachowców: Barbarę Koszułap, zastępcę prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; prof. dr hab. Andrzeja Radeckiego, prezesa zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej; Tomasza Koprowiaka, burmistrza miasta i gminy Kisielice oraz Michała Siembab, dyrektora generalnego PIGEO. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się: rola energetyki odnawialnej i rozproszonej dla terenów wiejskich; samorządy lokalne dla rozwoju energetyki odnawialnej; energetyka odnawialna rozwiązaniem na poprawę stanu infrastruktury technicznej i efektywności energetycznej w gminach wiejskich; trudności we wdrażaniu projektów dotyczących odnawialnych źródeł energii.

Sesja trzecia

Dzień pierwszy kongresu zakończyła kolejna seria debat równoległych. Do pierwszej, poświęconej wdrożeniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zaproszono Pawła Sosnowskiego z Ministerstwa Środowiska; Macieja Kiełbusa z Kancelarii Ziemski i Partnerzy oraz Leszka Świętalskiego, członka zarządu ZGW RP. Przedstawili oni podstawowe problemy i propozycje zmian legislacyjnych.

Temat kolejnej tego dnia debaty brzmiał: „Działania optymalizujące finansowanie, realizację i organizację gminnych zadań: praktyczne rozwiązania”. O zabranie głosu poproszono: Agnieszkę Boboli z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji; Tomasza Dorfa z Microsoftu; Romualda Meyera z Pomorskiej Grupy Konsultingowej; Aleksandrę Rutkowską z Raiffeisen Polbanku; Pawła Tomczaka i Edwarda Trojanowskiego ze ZGW RP. Mówiono o: roli informatyzacji w zwiększaniu efektywności gmin; samorządzie „w chmurze”; bezpośrednich oszczędnościach dla samorządów poprzez grupowe zakupy energii oraz zwiększeniu dochodów gmin poprzez wsparcie rozwoju przedsiębiorczości.

Ostatnią debatę pierwszego dnia kongresu poświęcono kontroli zarządczej – zastanawiano się czy to ustawowa uciążliwość czy też wsparcie zarządzania gminą? O przedstawienie programów wspierających realizację kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego oraz pokazanie, że wymiana dobrych praktyk stosowanych w urzędach może być elementem kontroli zarządczej organizatorzy poprosili: Andrzeja Trzęsiarę i Łukasza Krzysztofiaka z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji; dr. Ambrożego Mitusia z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej; Urszulę Sojkę i Jarosława Żukowskiego z Ministerstwa Finansów; Katarzynę Kamieniobrodzką i Mariusza Śpiewoka ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

16 bm., drugiego dnia kongresu, zaplanowano m.in. przedstawienie stanowisk i rekomendacji z debat.

ala