Obowiązki gmin wobec zwierząt – zmiany

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zwierzeta.250xUstawa zaostrzająca kary za krzywdzenie zwierząt została podpisana przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Większe kary przewidziano za znęcanie ze szczególnym okrucienstwem. Karane będzie także trzymanie zwierząt na uwięzi dłużej niż 12 godzin.

Jeśli okrucieństwo wobec zwierząt zostanie udowodnione, sprawca może otrzymać karę ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet na dwa lub trzy lata – dotyczy znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, (przed nowelizacją – 1 rok).

Jeśli sprawca, który zostanie skazany jest właścicielem zwierzęcia, sąd będzie orzekał jego przepadek. Będzie także mógł zakazać prowadzenia działalności lub wykonywania czynności wymagających zezwoleń, które wiążą się z wykorzystaniem zwierząt. Kara finansowa, która przekazywana będzie na cel ochrony zwierząt, może wynosić od 500 zł do 100 tys. zł.

W sprawie znęcania się na zwierzętami będą mogły występować do sądu organizacje społeczne. Zgodnie z zapisami ustawy, każdy kto zauważy kota lub psa poza terem zabudowanym, szczególnie na uwięzi, ma obowiązek poinformować straż gminną, policję lub schronisko dla zwierząt.

Bardzo znaczącą i ważną zmianą jest również zakaz przycinania psom uszu i ogonów dla celów estetycznych.

Gminy mają obowiązek opracowania programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi. Powinny one obejmować zapisy o stworzeniu miejsc w schroniskach, sezonowym dożywianiu, poszukiwaniu właścicieli oraz o kastracji i sterylizacji.

Źrodło: www.samorzad.infor.pl