O pakcie fiskalnym: wykonaliśmy nasz plan minimum
Polska zdecydowała się na uczestnictwo w pakcie fiskalnym. Mimo że - jak powiedział premier Tusk - kompromis nie w pełni nas zadowala. - Wykonaliśmy plan minimum - komentuje prof. Witold Orłowski z PwC.
Polska chciała pełnoprawnego członkostwa w pakcie dla państw spoza eurolandu, które przyjmą umowę. Oponentem takiego rozwiązania była przede wszystkim Francja.
– Myśmy wykonali nasz plan minimum. To znaczy mniej nie można było zaakceptować, więcej też nie udało się zwojować. Mamy zapis o zapraszaniu nas, uczestnictwie teoretycznie prawie we wszystkich szczytach UE i strefy euro, czyli paktu fiskalnego. Natomiast zapis nie jest jednoznaczny, co to znaczy: posiedzenia, na których będą omawiane wyłącznie sprawy strefy euro, a w których nie będziemy uczestniczyć – ocenia prof. Witold Orłowski.
Jak powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy, kraje spoza eurolandu „powinny uczestniczyć w szczytach dotyczących konkurencyjności oraz zmian w architekturze strefy euro, a także, jeśli to wskazane, w sprawie wdrażania traktatu przynajmniej raz w roku”.
Efekty przyjętego kompromisu będą zależały od tego, czy Polska i inne kraje rzeczywiście będą zapraszane na spotkania państw strefy euro.
– Od tego na ile będziemy walczyć zażarcie o to, by na każdym ważniejszym szczycie być, zależy to, jak te przepisy przełożą się na rzeczywistość – mówi główny ekonomista PwC.
Jak twierdzi prof. Orłowski to transakcja coś za coś. Musimy liczyć, się z tym, że nie zawsze będziemy na szczycie, ale z drugiej strony korzystamy z przywilejów, jakie niesie posiadanie wlasnej waluty.
– Można płakać, że Polska nie ma euro i nie siedzi przy tym stole. Gdybyśmy euro wprowadzili, złożyli się na składkę na ratowanie Grecji, to mielibyśmy to miejsce zagwarantowane. Jeśli korzystamy z wszelkich przywilejów i korzyści, jakie daje obecnie posiadanie płynnego kursu walutowego, to nie dziwmy się, że musimy walczyć o to, by do tego pokoju być wpuszczonym – podkreśla ekonomista.
Pakt fiskalny podpisze 25 państw UE. Takiej deklaracji nie złożyła Wielka Brytania i Czechy. Umowa ma zostać podpisana na unijnym szczycie w marcu. Jeśli do końca roku ratyfikuje ją 12 z 17 państw strefy euro, wejdzie w życie 1 stycznia 2013.
Aby zobaczyć wypowiedź prof. Witolda Orłowskiego kliknij tutaj.
Źródło: newseria.pl