NUK w Banku Spółdzielczym: Kredyt bez dochodu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zoltkowski.wieslaw.01.100xUchwały i rekomendacje KNF słusznie wskazują na potrzebę obiektywnej oceny zdolności kredytowej. Chodzi o jednolite charakteryzowanie klientów i zarządzanie ryzykiem za pomocą metod statystycznych.

Wiesław Żółtkowski

W bankach spółdzielczych można uchwalić takie procedury, lecz trudno jest przy ich pomocy kredytować niektórych klientów. Udokumentowane informacje o sytuacji finansowej często bowiem nie odzwierciedlają rzeczywistych dochodów. Stąd też pogłębia się rozdźwięk pomiędzy formalnymi wymaganiami nadzoru a praktyką bankową. I nie jest to wina bankowców…

Szara strefa

Ostatnio GUS poinformował, że w ciągu kilku lat zacznie zaliczać do PKB wartość nielegalnej produkcji, czyli tzw. szarą strefę. Dotyczy to tej części działalności gospodarczej, która ma wprawdzie legalny charakter (nie jest to kradzież czy handel towarami zakazanymi, jak np. narkotyki), ale jest w całości lub w części ukrywana przed urzędami podatkowymi, celnymi, ubezpieczeń społecznych i nie znajduje odzwierciedlenia w statystykach.

Dla pracowników często oznacza to częściowe lub całkowite zatrudnienie na czarno i trudności z udokumentowaniem dochodów. GUS szacuje wartość polskiej szarej strefy w gospodarce, w której pracuje ponad 1 mln osób – na ok. 130 mld zł. Jednak niektórzy analitycy uważają podane dane za zaniżone i szacują tę wartość na 260 mld zł. Większość PKB z szarej strefy pochodzi z firm zajmujących się handlem i naprawami, budownictwem, usługami oraz z prowadzeniem hoteli i restauracji.

Przedsiębiorcy działający w szarej strefie nie mieszczą się w procedurach dużych banków komercyjnych i są głównie klientami BS-ów, SKOK-ów czy Providenta. Jeśli one przestaną ich obsługiwać, przejdą do szarej strefy… usług finansowych. Tymczasem lokalne banki, posiadając dobrą, chociaż często nieformalną wiedzę o sytuacji tych klientów, mogą poprawnie oceniać ich zdolność kredytową.

Obiektywnie czy subiektywnie?

Czy wszystkie standardowe ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na aleBank.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI