Nowy Kodeks spółek handlowych zwiększy ryzyko prowadzenia biznesu

Nowy Kodeks spółek handlowych zwiększy  ryzyko prowadzenia biznesu
Źródło: Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał właśnie nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw. To jedna z największych zmian w spółkach handlowych od 20 lat. Wprowadza m.in. prawo holdingowe i nowe uprawnienia dla rad nadzorczych. Niestety, część przyjętych przepisów zwiększy ryzyko działalności gospodarczej w Polsce, zamiast ułatwić prowadzenie biznesu - uważa Konfederacja Lewiatan.

W toku prac legislacyjnych uwzględniono część uwag zgłaszanych przez Konfederację Lewiatan m.in. usunięcie niektórych niejasności, uelastycznienie kar.

W ustawie znalazły się też rozwiązania, które m.in. wprowadzą zbędną biurokratyzację

Czy też wprowadzenie definicji,,grupy spółek”, która rozwiewa wątpliwości co do dobrowolności instytucji holdingu na rzecz tej dobrowolności.

Czytaj także: Zmiany w Kodeksie spółek handlowych: rząd przyjął projekt ustawy

Niejasności i zbędna biurokracja

– Niestety, w przyjętym kształcie ustawa zwiększy ryzyko działalności gospodarczej, zamiast ułatwić prowadzenie biznesu. De facto reguluje zwykły obieg dokumentów i informacji wewnątrz spółki za pomocą daleko idących instrumentów prawa karnego.

Jeśli chodzi o prawo holdingowe, to przewiduje niejasne zasady podjęcia uchwały o odmowie wykonania wiążącego polecenia, co utrudni procesy decyzyjne w części spółkach.

Ponadto niejednoznaczne zasady określające stosunek dominacji i zależności spółek na gruncie nowego prawa holdingowego będą wywoływały donioślejsze problemy niż dotychczas – chcąc to prawo wprowadzić należałoby najpierw rozwiać wcześniejsze wątpliwości.

W ustawie znalazły się też rozwiązania, które m.in. wprowadzą zbędną biurokratyzację – mówi Adrian Zwoliński, ekspert ds. rynku finansowego i prawa korporacyjnego Konfederacji Lewiatan.

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

Konfederacja Lewiatan od początku brała udział w pracach nad nowelizacją, a także była (nie licząc przedstawiciela samorządu radców prawnych) jedynym podmiotem reprezentującym przedsiębiorców biorącym udział w pracach legislacyjnych na poziomie Sejmu i Senatu. 

Link do ustawy:

https://orka.sejm.gov.pl/opinie9.nsf/nazwa/1515_u/$file/1515_u.pdf

Źródło: aleBank.pl