Nowy doradca ekonomiczny Trumpa

Nowy doradca ekonomiczny Trumpa
By Gage Skidmore, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=38720026
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kim jest Lawrence (Larry) Kudlow nowy dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej przy prezydencie USA - wyjaśnia Witold Gadomski

#WitoldGadomski: #LarryKudlow, podobnie zresztą jak jego poprzednik #GaryCohn jest zwolennikiem wolnego handlu i przeciwnikiem polityki protekcjonistycznej #USA #Trump

6 marca podał się do dymisji Gary Cohn, dotychczasowy dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej, nie godząc się na propozycje prezydenta Trumpa o nałożeniu ceł na import stali i aluminium.

Cohn miał doświadczenie w bankowości inwestycyjnej, przez wiele lat pracował w Goldman Sachsie, gdzie doszedł do stanowiska jednego z dyrektorów. Zastąpił go Lawrence (Larry) Kudlow, jeden z najbardziej znanych amerykańskich komentatorów gospodarczych.

Narodowa Rada Ekonomiczna (NEC) stanowi część Biura Polityki Białego Domu. Została utworzona po raz pierwszy za prezydenta Billa Clintona. Jej dyrektor nosi oficjalny tytuł asystent prezydenta ds. Polityki Gospodarczej. Jest osobą mającą decydujący wpływ na decyzje amerykańskiego przywódcy, dotyczące ekonomii – oczywiście pod warunkiem, że prezydent chce go słuchać.

W przeszłości na czele NEC stali tacy znani ekonomiści, jak Robert Rubin, czy Larry Summers (obaj zostali także Sekretarzami Skarbu, czyli ministrami finansów). W posiedzeniach  NEC uczestniczą szefowie gospodarczych departamentów (ministerstw) i agencji rządowych. Rola dyrektora NEC polega na współtworzeniu polityki gospodarczej, zarówno w sprawach krajowych i międzynarodowych, doradzaniu prezydentowi, koordynacji działań ministerstw, tak by były zgodne z gospodarczymi celami prezydenta, nadzorze nad realizacją programu gospodarczego prezydenta.

70-letni Kudlow zdobył tytuł magistra ekonomii i studiów politycznych na Uniwersytecie Princeton. Pracował w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, był w ekipie doradców prezydenta Reagana, ze stanowiska głównego ekonomisty banku Bear Sterns został zwolniony z powodu zażywania kokainy. Ale  prawdziwą karierę zrobił w mediach.

W 2001 roku został szefem działu ekonomicznego konserwatywnego National Review Online. Miał stały program w telewizji CNBC – Raport Kudlowa, i radiowy talk show. Jest komentatorem w Wall Street Journal,  Washington Times, współpracuje z konserwatywnym think tankiem Cato Institute. W 2016 roku Republikanie proponowali mu start w wyborach do Senatu.

Bliska jest mu „ekonomia podaży” – szkoła ekonomiczna, koncentrująca się na warunkach działania przedsiębiorstw i niskim opodatkowaniu. Jednym z prominentnych ekonomistów, zaliczanych do tej szkoły jest Arthur Laffer, z którym Kudlow współpracował.

Kudlow, podobnie zresztą jak jego poprzednik jest zwolennikiem wolnego handlu i przeciwnikiem polityki protekcjonistycznej. Czy będzie miał większy wpływ na politykę Trumpa, to się dopiero okaże.

Zdecydowanie popiera inne działania prezydenta, przede wszystkim obniżki podatków dochodowych dla korporacji. Doradzał prezydentowi już podczas kampanii i z entuzjazmem wypowiadał się o jego planach deregulacji gospodarki.