Nowoczesny Samorząd. Zarządzanie i Finanse 2014 – inauguracja

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

141202.nszif.01.400x138To już szósta edycja konferencji organizowanej przez czasopismo polskich samorządów "Europejski Doradca Samorządowy" - tymi słowami Wiceprezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji Andrzej Wolski rozpoczął konferencję "Nowoczesny Samorząd. Zarządzanie i Finanse 2014".

Nowoczesny Samorząd. Zarządzanie i Finanse 2014

Witając zebranych na sali gości, Wiceprezes CPBiI odniósł się do niedawno zakończonych wyborów samorządowych: – Witamy Państwa serdecznie. Podejrzewam, że mieliście bardzo gorącą atmosferę podczas ostatnich tygodni, a ponieważ nie chcę żebyście wpadli w szok termiczny, więc zapewniam, że i na naszej konferencji będzie bardzo interesująco i gorąco – zażartował Andrzej Wolski.

141202.wolski.01.600x400

fot. Marzena Stokłosa

Do zakończonych dwa tygodnie temu – a dla niektórych kandydatów dopiero wczoraj – wyborów nawiązał w przemówieniu inauguracyjnym również Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz:

Wszystkim Państwu gratulujemy szeroko rozumianych sukcesów wyborczych. Myślę, że najistotniejsze jest to, że tak naprawdę samorządność zwyciężyła podczas tego niełatwego procesu – i że plany, które Państwo chcieliście realizować w najbliższym czasie mogą się ziścić. Jako instytucje finansowe będziemy starali się pomóc Państwu w tych działaniach – zapewnił Prezes Związku Banków Polskich.

141202.pietraszkiewicz.01.600x400

fot. Marzena Stokłosa

Prezes Pietraszkiewicz nawiązał do roli, jaką w obecnym państwie powinien odgrywać samorząd. Już w roku 1989, kiedy podjęto prace nad zmianą konstytucji, pojawiła się koncepcja aby wyższa izba parlamentu stała się również izbą przedstawicieli samorządów. W tamtej sytuacji nie pozwalały na to uwarunkowania polityczne – w scentralizowanym państwie samorządy terytorialne jeszcze nie istniały. Prezes ZBP zaznaczył, że obecnie kwestia ta wymaga ponownego rozważenia:

eds.2014.okladka.150xZobacz Raport EDS 2014

Trzeba będzie się zastanowić na tym, czy w przyszłości pewna reprezentacja samorządu terytorialnego, ale również naukowego czy gospodarczego nie powinna znaleźć się w wyższej izbie.

Prezes ZBP zwrócił uwagę na fakt, iż bez podejmowania dialogu wiele dzisiejszych osiągnięć – na czele z członkostwem w Unii Europejskiej – nie byłoby możliwe. Dzisiejsze Forum jest również szansą i wsparciem dla takiego dialogu: – (…) spotykamy się po, to by powiedzieć, co dla nas – przedstawicieli samorządów, instytucji finansowych i państwa  – jest ważne, żeby powiedzieć sobie jak rozwiązywać podstawowe problemy. Zdaniem Prezesa Pietraszkiewicza, dynamiczny rozwój polskiej bankowości: imponujący wzrost środków własnych – z niespełna 4 mld złotych do 140 mld czy rozwój bankowości elektronicznej jest również wynikiem współpracy: To jest sukces banków, ale to jest również sukces naszych obywateli i naszych samorządów. Nie ma sukcesu bankowości bez partnerów. To jest niemożliwe.

Chciałbym, (…) żebyśmy sobie odpowiadali na pytanie: jaką role odgrywają banki w społecznej gospodarce rynkowej?- zapytał Prezes ZBP. – Z myślą o przyszłości musimy z naszymi obywatelami i przedsiębiorcami konsekwentnie budować potencjał ekonomiczny polskich instytucji finansowych. Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, takim wspólnym działaniem władz centralnych, sektora bankowego ale również samorządów powinien stać się  system poręczeniowo-gwarancyjny- mogący liczyć na regwarancje ze strony Państwa.

Kolejna kwestia, gdzie współpraca pomiędzy bankowością i władzami – centralnymi jak i lokalnymi – jest nieodzowna, to perspektywa wstąpienia Polski do strefy euro: – Musimy podyskutować o tym, jak się odnajdujemy, jako Polacy, w przestrzeni europejskiej – stwierdził Prezes ZBP.

141202.konferencja.01.600x318

fot. Marzena Stokłosa

Jako ZBP i sektor bankowy czujemy się częścią polskiej samorządności – dodał Prezes Pietraszkiewicz. – Chodzi nam także o to że jesteśmy z samorządności w Polsce dumni. Ta samorządność ma ogromne przewagi, ale ma też słabości. Chodzi o to, jak z tej siły wydobywać to co pozwala na rozwiązywanie różnych problemów – dodał Krzysztof Pietraszkiewicz, wskazując równocześnie na właściwy kierunek działań w najbliższej perspektywie. – „Więcej silników, mniej pomników” – zdaniem Prezesa ZBP nadszedł czas, by w pierwszej kolejności finansować takie projekty, które będą przynosić większe przychody do budżetu i tworzyć nowe miejsca pracy.

Karol Jerzy Mórawski