Nowe technologie w bankach: blockchain jednak nie wywoła rewolucji? Na znaczeniu zyskuje chmura

Nowe technologie w bankach: blockchain jednak nie wywoła rewolucji? Na znaczeniu zyskuje chmura
Fot. stock.adobe.com/Blue Planet Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sztuczna inteligencja, blockchain i chmura to najważniejsze elementy zmian technologicznych w finansach - wskazują autorzy raportu CFA Society Poland i Spot Data "Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje". Z opracowania wynika, że najszybciej rośnie znaczenie chmury, sztuczna inteligencja powoli zaczyna zyskiwać coraz więcej uwagi, natomiast blockchain nie wykazuje już tak rewolucyjnego potencjału, jaki przypisywano mu jeszcze kilka lat temu.

#SztucznaInteligencja, #blockchain i #chmura to najważniejsze elementy zmian technologicznych w finansach #banki #fintechy

Światowe wydatki na chmurę w biznesie finansowym Deloitte szacuje na 29,5 mld USD w 2021 r., co oznaczałoby wzrost o niemal 20 mld w ciągu 5 lat. Eksperci CFA Society Poland wskazują, że choć chmura odgrywała ważną rolę w dyskusjach na temat cyfryzacji w bankowości, to jej potencjał był dotychczas niedoceniany.

– Dziś najbardziej przełomową dla sektora finansowego technologią jest prawdopodobnie chmura. Obniża koszty prowadzenia działalności bankowej i jednocześnie niweluje część barier wejścia na rynek. Co więcej, to dzięki chmurze rozwijają się technologie obliczeniowe, takie jak uczenie maszynowe, które mogą zrewolucjonizować wiele segmentów łańcucha wartości w finansach – od funkcji administracyjnych, po doradztwo i sprzedaż oraz analizę ryzyka i compliance – spójność z regulacjami prawnymi. Nasze dane, oparte na analizie tysiąca raportów najważniejszych instytucji finansowych opublikowanych w trakcie ostatnich kilkunastu lat oraz 40 publikacji naukowych pochodzących m.in. z banków centralnych wskazują, że jej znaczenie rośnie już skokowo – mówi Krzysztof Jajuga, profesor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, prezes zarządu CFA Society Poland.

Czytaj także: Jaka chmura dla MŚP, jaka dla banku?

Chmura w  bankach

Wdrażanie chmury w instytucjach finansowych daje trzy podstawowe korzyści. Pierwsza to możliwość oferowania unikalnych świadczeń, takich jak np. nowe typy inwestycji czy szybsze i tańsze dopasowywanie istniejących usług do aktualnych potrzeb klientów. Druga korzyść to lepsze zarządzanie danymi banków, większa płynność w ich analizowaniu oraz skuteczniejsze rozwiązywanie problemów. Kolejną jest ograniczenie kosztów. Przechowywanie danych w chmurze jest zwyczajnie znacząco tańsze, niż utrzymywanie ogromnych systemów IT. Dodatkowo przetwarzanie danych za pomocą tej technologii pozwala na dużo większą wydajność, dzięki czemu koszt każdej poszczególnej operacji jest niższy. W skali dużej instytucji finansowej oznacza to ogromne oszczędności, które można przeznaczyć np. na wdrażanie kolejnych rozwiązań cyfrowych i zdobywanie przewagi konkurencyjnej.

Czytaj także: Kowalski odważniej korzysta z chmury niż firmy finansowe >>>

Blockchain jednak nie wywoła rewolucji?

Blockchain i inne technologie rozproszonych rejestrów to ciekawe rozwiązania, które mogą mieć wpływ na podniesienie efektywności transakcji finansowych i przez to zmniejszenie kosztów tych usług.

– Jednak rewolucyjny potencjał tych technologii jest znacznie bardziej ograniczony niż zakładano jeszcze kilka lat temu. Te ograniczenia mają dwa powody: polityka i bezpieczeństwo. Potencjał blockchainu tkwił w możliwości tworzenia rozproszonych systemów, nad którymi żaden duży podmiot nie sprawuje kontroli. Mogłaby to być na przykład cyfrowa waluta, której nie kontroluje żaden rząd i bank centralny. Ale ze względów politycznych nikt nie dopuści do rozwoju technologii w tym kierunku. System finansowy jest zbyt istotny dla stabilności gospodarki i redystrybucji dochodu, by mógł uniezależnić się od polityki. Wręcz przeciwnie, system zmierza do coraz większej kontroli regulacyjnej – mówi Ignacy Morawski, założyciel i szef Spot Data, dyrektor działu raportów i analiz.

Jednocześnie blockchain, nawet w zamkniętych i scentralizowanych systemach, generuje wiele wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Mówił o tym np. przewodniczący Fed Jerome Powell, który wskazywał na ryzyka związane z potęgowaniem drobnych wstrząsów w systemie, który jest niemal w pełni zautomatyzowany. Na razie więc blockchain rozwija się w niszowych zastosowaniach, związanych m.in. z autoryzacją transakcji, bezpieczeństwem dokumentów, czy podnoszeniem szybkości systemów transakcyjnych. To ważne zmiany, ale nie rewolucja.

Bankowe innowacje w epoce fintechów

Z raportu CFA Society Poland i Spot Data „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje” wynika, że nowe technologie to jeden z kluczowych trendów we współczesnej gospodarce, w tym w sektorze finansowym. Wzrost znaczenia fintechów wymusza technologiczne zmiany właśnie w bankach. Jeśli nie chcą tracić kolejnych fragmentów ewoluującego i innowacyjnego rynku finansowego, powinny w znacznie większym stopniu zaangażować się w rozwój działów IT – wskazują eksperci CFA Society Poland.

Informatyzacja będzie obejmować przede wszystkim przechowywanie, przetwarzanie i wykorzystywanie danych, a w efekcie sprzedaż, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie dokumentacją, tzw. compliance, inwestycje i rozliczenia.

Cały raport jest dostępny tu >>>

Metodologia

Raport „Przyszłość sektora finansowego. Ewolucje i rewolucje” został przygotowany przez Spot Data na zlecenie CFA Society Poland w okresie od sierpnia do października 2019 r. Za pomocą algorytmów do analizy tekstów Latent Dirichlet Allocation (LDA) przeprowadzono zautomatyzowaną analizę 1000 raportów najważniejszych instytucji finansowych opublikowanych w trakcie ostatnich 15 lat (do 2018 r.) oraz 40 publikacji naukowych pochodzących z banków centralnych i instytucji nadzorczych. Następnie przeprowadzono 9 wywiadów pogłębionych z członkami CFA Society Poland poszerzających wiedzę na temat zjawisk zidentyfikowanych metodą LDA.

Źródło: CFA Society Poland