Nowe rekordy na Wall Street

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Koniec tygodnia został zdominowany przez wiadomości napływające ze Stanów Zjednoczonych na temat aktualnej sytuacji na tamtejszym rynku pracy. Jak wynika z danych opublikowanych przez amerykański Departament Pracy, w ostatnim miesiącu liczba osób zatrudnionych w sektorze pozarolniczym nieoczekiwanie spadła z 212K do 142K.

Lepsze od prognozowanych okazały się natomiast informacje na temat wysokości stopy bezrobocia, która w sierpniu wyniosła 6.1% wobec 6.2% w lipcu, a także dynamiki płacy godzinowej – 2.1% r/r. W efekcie, piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyznaczeniem nowego, historycznego rekordu S&P 500, który przekroczył poziom 2007.71 pkt.

Uwagę inwestorów po obu stronach Oceanu przyciągnęły także wiadomości o nowych sankcjach, jakie Unia Europejska zdecydowała się nałożyć m.in. na państwowe przedsiębiorstwa naftowe w Rosji, zakazując im pozyskiwania funduszy na europejskich rynkach kapitałowych, co najprawdopodobniej doprowadzi do kolejnej fali odpływu kapitału z rosyjskiej gospodarki. Z uwagi na odbywającą się jutro konferencję Apple, podczas której zostanie zaprezentowany nowy iPhone, być może to właśnie spółki z sektora technologicznego będą w najbliższym czasie cieszyły się zwiększonym zainteresowaniem wśród inwestorów poszukujących bezpiecznej przystani.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną na Dalekim Wschodzie. Rano poznaliśmy także bilans handlu zagranicznego w Niemczech. W ciągu dnia uwagę inwestorów przyciągną natomiast informacje o wysokości indeksu Sentix, obrazującego nastroje panujące wśród europejskich inwestorów (prognoza 1 pkt).

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska