Nowe obowiązki przedsiębiorców wymieniających kryptowaluty
Literalne brzmienie ustawy wskazuje, że obowiązkami objęte zostały przede wszystkim giełdy kryptowalut, czyli profesjonalni pośrednicy, prowadzący dla swoich klientów rachunki kryptowalut i pozwalający swoim klientom wymieniać się walutami wirtualnymi. Równocześnie przedsiębiorcy, którzy wymieniają kryptowaluty na środki pieniężne, nawet jeśli są indywidualnymi przedsiębiorcami, prowadzącymi tzw. jednoosobową działalność gospodarczą mogą być uznani za podmioty zobowiązane. W tym zakresie wydaje się, że decydująca powinna być skala prowadzonej działalności. Jeśli przychody danego przedsiębiorcy z wymiany kryptowalut są znikome, nie istnieje uzasadnienie do nakładania na niego obowiązków z ustawy.
Czytaj także: Handlujący kryptowalutami nie zapłacą podatku od czynności cywilnoprawnych >>>
Z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w kryptowalutach, czyli wymieniają swoje usługi lub towary na kryptowaluty, nie są objęci obowiązkami z ustawy. Problem pojawia się wtedy, gdy dany przedsiębiorca, który otrzymał zapłatę w wirtualnej walucie zechce wymienić ją na pieniądze lub inną kryptowalutę.
Przykładowo stolarz prowadzący własny zakład za stworzony komplet mebli otrzymał zapłatę w postaci 1 BTC. Jeśli zdecyduje się na wymianę 1 BTC na złotówki, może się okazać, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wymiany pomiędzy walutami wirtualnymi a środkami płatniczymi. To może oznaczać, że zgodnie z zapisami nowelizacji ustawy prowadzi działalność objętą ustawą. Również w tym zakresie zastosowanie powinna znaleźć zasada proporcjonalności stanowiąca, że jeśli przychody danego przedsiębiorcy z wymiany kryptowalut są znikome, nie istnieje uzasadnienie do nakładania na niego obowiązków z ustawy.