Nowatorskie produkty bankowe: Megapolisy bankowe

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.05.2012.foto.077.250x140Wśród nowych produktów proponowanych przez banki znajdziemy sporo ciekawych polis ubezpieczeniowych.

Krzysztof Maciejewski

Żyjemy w świecie rozmytych pojęć – okazuje się np., że oddziały banków stały się niepostrzeżenie filiami towarzystw ubezpieczeniowych. I nie chodzi wcale o najbardziej popularną na rynku usługę bancassurance, którą zwykliśmy rozumieć jako ubezpieczanie spłaty kredytów (głównie hipotecznych). Oto bowiem w bankach możemy dokonać zakupu w zasadzie dowolnego ubezpieczenia, chociaż nie zawsze jest to najbardziej optymalne rozwiązanie dla naszych kieszeni. Wszystko zależy od definicji… Zgodnie z najnowszym raportem, wartość rynku ubezpieczeń świadczonych za pośrednictwem banków wyniosła na koniec września 2011 r. 13,6 mld zł. Ponad 90 proc. tej kwoty stanowią ubezpieczenia na życie. Zdecydowana ich większość to obowiązkowe ubezpieczenia kredytów. Inicjatywy PIU związane z rynkiem bancassurance dotyczą nie tylko zbierania danych finansowych. – Coraz większe znaczenie tego kanału dystrybucji oznacza także coraz większą odpowiedzialność za klienta. Stąd inicjatywy podejmowane wspólnie ze Związkiem Banków Polskich, zmierzające do wprowadzania dobrych praktyk na rynku bancassurance – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ale zostawmy na boku ten temat. W bankach pojawiło się ostatnio bardzo wiele ciekawych polis ubezpieczeniowych, które penetrują nowe nisze.

Zarób na waciki…

Takim produktem jest oczywiście polisa lokacyjna. Jako przykład weźmy lokatę ProfitPlus oferowaną przez BNP Paribas – tym bardziej że właśnie zmieniła się jej konstrukcja. Do tej pory klient lokował środki na sześciomiesięcznej lokacie, a równowartość tej kwoty inwestowana była w jednostki uczestnictwa wybranego przez niego subfunduszu BNP Paribas FIO – Sektorowego lub Akcji. Maksymalna kwota całej inwestycji to 100 tys. zł (do 50 tys. zł na lokacie oraz do 50 tys. zł w wybrany subfundusz). Obecnie oferta lokaty ProfitPlus stała się bardziej elastyczna, ponieważ bank nie ogranicza formy inwestycji dostępnej z lokatą Profit- Plus, ale pozostawia klientom możliwość jej wyboru – inwestycja jednorazowa w wybrany subfundusz BNP Paribas FIO lub program regularnego inwestowania w formie ubezpieczenia na życie – „Kapitalny Plan”. Wariant z „Kapitalnym Planem” kierowany jest do klientów, którzy wolą systematycznie odkładać wolne środki, aby w długim horyzoncie czasu zgromadzić kapitał o oczekiwanej wysokości. W tym wariancie lokaty ProfitPlus klienci sami określają jej wysokość, wysokość składki oraz częstotliwość jej opłacania. Bank wymaga tylko, aby kwota lokaty wynosiła od 1400 zł do 50 000 zł, a otwierając lokatę, klient opłacił z góry składki wymagane za pierwszy rok ubezpieczenia (od 3600 do 11 999 zł).

…i na emeryturę

Z kolei klienci Alior Banku ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI