Nowa propozycja likwidacji OFE we wrześniu; przekształcenie możliwe dopiero w II połowie 2022 roku
„To (likwidacja OFE – przyp. red.) jest kwestia decyzji politycznej. Jest kilka rozwiązań na stole i trzeba rozstrzygnąć, które będzie najwłaściwsze. Rozmawiamy jeszcze na ten temat – to jest bardzo poważna decyzja. Nie przesądzam jeszcze czy to w czerwcu się zadzieje ale przygotowaliśmy kilka propozycji z wszystkimi interesariuszami. Czekamy na jakieś rozstrzygnięcia, prowadzimy jeszcze rozmowy” – powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
Czytaj także: Wicepremier Waldemar Buda: rząd pracuje nad „jakimś” powiązaniem między IKE a PPK >>>
„Mam nadzieje, że w tej ofensywie wrześniowej, w pakiecie legislacyjnym będziemy mieli również OFE i zaproponujemy te rozwiązania. Przed wakacjami będziemy się starali jednak przeprowadzić Polski Ład w tej części, którą zapowiedzieliśmy. Ogłosimy rozwiązania pewnie przed wrześniem ale we wrześniu będzie ten proces legislacyjny” – wskazał.
Zmiany związane z OFE nie wejdą w życie od 1 stycznia
Minister nie spodziewa się, żeby zmiany związane z systemem emerytalnym miały wejść w życie od stycznia.
„Nie sądzę, bo cały proces powinien być dużo dłuższy. W ostatniej ustawie mieliśmy około pięciu miesięcy procesu przekształcania. Jest tam dwadzieścia kilka technicznych czynności, które muszą się dokonać. Sądzę, że od nowego roku to będzie mało prawdopodobne. Raczej skalowałbym to na połowę roku przyszłego” – dodał.