Nowa platforma inwestycyjna na polskim rynku

Nowa platforma inwestycyjna na polskim rynku
Źródło: Portu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Na polskim rynku działa od niedawna platforma inwestycyjna Portu, która oferuje inwestowanie w portfele szyte na miarę już od 100 złotych, bez opłat wstępnych. Za platformą stoi środkowoeuropejska grupa inwestycyjna WOOD & Company.

Portu to największy robo-doradca w Europie Środkowej. Powstało w 2018 roku i dzięki szybkiemu wzrostowi ma obecnie ponad 148 000 użytkowników i ponad 2,2 mld zł pod zarządzaniem. Działa na rynku czeskim, słowackim, a obecnie również na polskim.

„Ekspansja do Polski jest dla nas wyzwaniem, do którego przygotowywaliśmy się od dłuższego czasu. Polska jest największą gospodarką w Europie Środkowej, mimo tego inwestowanie, zwłaszcza dla początkujących, nie jest łatwe. Chcielibyśmy to zmienić dzięki naszej platformie, która umożliwia niskokosztowe pasywne inwestowanie” – mówi Radim Krejčí, założyciel Portu.

Inwestowanie dostępne dla wszystkich

Misją Portu jest uproszczenie drogi do świata inwestycji, tak aby stał się on dostępny dla każdego. Jednym z naszych celów jest pokazanie, że inwestowanie jest nie tylko dla bogatych, a zacząć można od niewielkich kwot. Użytkownicy płacą tylko jedną niską opłatę za zarządzanie, już od 0,6% rocznie, nie muszą się martwić o dodatkowe opłaty wstępne ani końcowe.  

Cały proces rejestracji i rozpoczęcia inwestycji przebiega bardzo łatwo, nie ma potrzeby udawania się do oddziału – wszystko można załatwić online i w ciągu kilku minut otrzymać portfel inwestycyjny szyty na miarę. Platforma przeznaczona jest dla każdego, kto chciałby inwestować regularnie i długoterminowo, nawet dla tych, którzy w tych pierwszych krokach potrzebują pomocy.

W związku z rosnącą inflacją temat odpowiedzialnego korzystania z pieniędzy staje się coraz bardziej aktualny. „Pieniądze wielu Polaków leżą odłogiem, a ich oszczędności tracą na wartości, to wielka szkoda. Dzięki inwestowaniu mogliby atrakcyjnie pomnażać swoje środki w dłuższej perspektywie”, dodaje Krejčí.

… w przejrzysty i zautomatyzowany sposób

Inwestowanie na Portu działa w przejrzysty i zautomatyzowany sposób. Inwestycje są globalnie zdywersyfikowane, co minimalizuje ich ryzyko, a użytkownicy nie muszą martwić się o żadne skomplikowane operacje ani śledzić samodzielnie rozwoju rynków. Portfele składają się z funduszy ETF (exchange traded fund) na akcje i obligacje zgodnie z ideą, że rozsądniej jest skupić się na rozwoju rynków jako całości niż na selekcjonowaniu poszczególnych akcji do portfela inwestycyjnego. Tak zwane fundusze ETF to fundusze giełdowe, które kopiują rozwój aktywów bazowych, takich jak na przykład indeks S&P 500.

Przy tworzeniu portfeli i zarządzaniu nimi, Portu łączy najnowocześniejszą technologię z doświadczeniem specjalistów inwestycyjnych z WOOD & Company. Platforma opiera się na jasno określonej metodyce, która odzwierciedla zarówno wiedzę teoretyczną, jak i aktualną sytuację oraz warunki rynkowe.  Dzięki tym procedurom klienci Portu mogą mieć portfel dopasowany do swoich celów (np. zabezpieczenie emerytalne czy zakup nieruchomości) oraz pod względem ich stosunku do ryzyka.

„Do zbudowania portfela wystarczy początkowa inwestycja w wysokości co najmniej 100 złotych. Można zdecydować się również na regularne inwestowanie środków o dowolnej wysokości. Pieniądze można wypłacić w dowolnym momencie, korzystając z Portu klient nie jest do niczego zobowiązany”, wyjaśnia Krejčí.

Własne strategie dla zaawansowanych i zaplecze finansowe dla dzieci

Dzięki Portu mogą inwestować zarówno początkujący, jak i zaawansowani inwestorzy, ci drudzy mają możliwość stworzenia własnej strategii lub postawienia na inwestycje tematyczne w szybko rozwijających się sektorach (np. firmy technologiczne lub odpowiedzialne społecznie).

W ofercie wkrótce znajdą się również rachunki inwestycyjne dla dzieci z korzystną opłatą w wysokości 0,25%. Portu planuje uruchomić je w najbliższych miesiącach. W Czechach i na Słowacji konta te należą do najpopularniejszych produktów, ponieważ pozwalają rodzicom zapewnić dzieciom wsparcie finansowe na przyszłość i ułatwić im wejście w dorosłość.

Źródło: Portu