Nord Stream 2 AG nie potwierdza złożenia wniosku o upadłość

Nord Stream 2 AG nie potwierdza złożenia wniosku o upadłość
Fot. stock.adobe.com/LukVFX
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Właściciel gazociągu Nord Stream 2 - zarejestrowana w Szwajcarii spółka Nord Stream 2 ogłosiła w środę, że nie potwierdza medialnych doniesień, jakoby złożyła wniosek o upadłość.

Jak wynika z oświadczenia, zamieszczonego na stronie internetowej Nord Stream 2 AG, spółka nie potwierdza, że złożyła wniosek o upadłość. Potwierdziła jedynie, że poinformowała lokalne władze, iż jest zmuszona rozwiązać umowy o pracę z pracownikami na skutek ostatnich wydarzeń, prowadzących do nałożenia na nią przez USA sankcji.

Czytaj także: Shell wychodzi ze wspólnych przedsięwzięć z Gazpromem, wycofuje się z Nord Stream 2 >>>

Z informacji wynika też, że spółka musiała zamknąć stronę internetową z powodu „poważnych i ciągłych ataków z zewnątrz”, a obecnie strona ta działa jedynie w ograniczonym zakresie.

We wtorek media podały, że Nord Stream 2 AG zwolniła 140 pracowników, rozlicza zobowiązania oraz że formalne postępowanie upadłościowe może rozpocząć przed szwajcarskim sądem w tym tygodniu.

Nord Stream 2 AG należy do rosyjskiego Gazpromu

Gazociąg Nord Stream 2 został ukończony i przygotowany do eksploatacji, jednak niemiecki regulator wstrzymał ze względów formalnych proces certyfikacji jej jako operatora części magistrali.

22 lutego kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że ministerstwo gospodarki wycofa z urzędu regulacyjnego swoją opinię, niezbędną do prowadzenia procesu certyfikacji operatora. 23 lutego prezydent USA Joe Biden nałożył na spółkę Nord Stream 2 sankcje – zakaz jakichkolwiek transakcji ze spółką albo jakimkolwiek posiadanym przez nią bezpośrednio lub pośrednio podmiotem, podobnie jak z podmiotami, w którym miałaby ponad połowę udziałów. Podobny zakaz Amerykanie nałożyli na dyrektora Nord Stream 2 AG Matthiasa Warniga.

Czytaj także: W odpowiedzi na agresję Rosji wobec Ukrainy wstrzymano certyfikację gazociągu Nord Stream 2 >>>

Dzień po nałożeniu amerykańskich sankcji Rosja dokonała zbrojnej agresji na Ukrainę.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Źródło: PAP BIZNES