Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Jeszcze dwa dni temu generał dywizji, pilot Anatol Czaban odpowiadając na pytanie dziennikarza z niczym niezmąconym spokojem stwierdził, że nie zamierza składać wniosku o zwolnienie ze służby. Dziś jest już zdymisjonowanym asystentem Szefa Sztabu Generalnego.

Podobnie jak były Szef Sztabu Generalnego, generał w stanie spoczynku Czesław Piątas jest zdymisjonowanym wiceministrem Obrony Narodowej. Te zmiany mają swoją logikę i ciągłość sięgającą roku 2007, kiedy to autor przypowieści o jeźdźcu i ośle był Szefem Wyszkolenia w Dowództwie Wojsk Lotniczych. Dziś jest bardziej osłem niż jeźdźcem, także dlatego, że świadomie mijał się z prawdą, kiedy informował cywilnych przełożonych o stanie wyszkolenia, zmianach organizacyjnych i regulaminowych w Siłach Powietrznych, których wizytówką i emanacją był zlikwidowany właśnie 36 Pułk Specjalny Lotnictwa Transportowego.

Odwołanie obecnego Szefa Szkolenia i zastępcy dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych, wcześniej dowódcy Centrum Operacji Powietrznych, dowodzą konsekwencji i determinacji obecnego kierownictwa resortu. Tym samym otworzyła się przestrzeń do wdrożenia rekomendacji raportu Jerzego Millera. Polacy cenią, a nawet kochają wojsko. Od tego, czy politycy potrafią wreszcie naprawić warunki jego funkcjonowania zależy odwrócenie destrukcyjnych procesów mających swoje źródło jeszcze w niesławnej pamięci tzw. obiedzie drawskim!