Niemiecki minister gospodarki: embargo na rosyjską ropę w zasięgu ręki
Niemiecki polityk zasygnalizował uwzględnienie argumentów Węgier, gdyż jak stwierdził, państwa członkowskie Unii Europejskiej są w różnym stopniu uzależnione od rosyjskich źródeł energii.
Czytaj także: Prezydent Ukrainy do uczestników Forum w Davos: należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją >>>
„Między Węgrami a Portugalią jest po prostu inny stosunek do Rosji – to oczywiste” – powiedział Habeck.
Według ministra można to wziąć pod uwagę, ale jak określił: „wtedy musi się także na Węgrzech coś wydarzyć”.
KE chce zakończenia importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu 6 miesięcy
Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu rosyjskiej ropy naftowej w ciągu sześciu miesięcy. W ramach kompromisu proponuje się, aby dać Węgrom więcej czasu. Zdaniem rządu premiera Viktora Orbana, propozycja Komisji nie wydaje się wystarczająca.
Czytaj także: Odcięcie rosyjskiej ropy to nie problem, gorzej z gazem >>>
„Nie pomoże nam to, jeśli wszystkie kraje zaczną działać na własną rękę. Siłą Europy, zwłaszcza w tej fazie, było to, że stała razem, i że stoi razem” – powiedział Habeck w poniedziałek podczas wystąpienia w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.
Więcej najnowszych wiadomości na temat wojny w Ukrainie >>>
Embargo na ropę nie prowadzi automatycznie do „osłabienia Putina” – oświadczył minister w wywiadzie dla niemieckiego programu telewizyjnego „heute journal”. Konsekwencje amerykańskiego embarga na ropę były widoczne: Ceny ropy naftowej wzrosły na całym świecie. W związku z tym Putin „w ostatnich tygodniach sprzedawał mniej ropy, a miał większe dochody”. Tego „oczywiście należy uniknąć” – podkreślił Habeck.