Niemcy utworzą specjalny fundusz dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, wybudują terminale LNG

Niemcy utworzą specjalny fundusz dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, wybudują terminale LNG
By Sandro Halank, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113153523
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Niemcy utworzą specjalny nowy fundusz dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro - zapowiedział w niedzielę kanclerz Olaf Scholz. Niemcy będą przeznaczać ponad 2 proc. PKB rocznie w obronność, wybudują też dwa terminale LNG, by zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu ziemnego.

Scholz zapowiedział w swoim wystąpieniu w Bundestagu utworzenie nowego specjalnego funduszu dla Bundeswehry w wysokości 100 mld euro, który ma pomóc w dostosowaniu armii do nowoczesnych standardów.

„Wykorzystamy te środki na niezbędne inwestycje i projekty zbrojeniowe. Od tej pory – rok po roku – będziemy inwestować w naszą obronność ponad dwa procent produktu krajowego brutto” – powiedział kanclerz Niemiec.

Czytaj także: Niemcy wszystkim rosyjskim bankom wyłączą system SWIFT >>>

Scholz powiedział, że myśli także o członkach UE i NATO na Wschodzie.

„Podtrzymujemy nasze zobowiązanie do sojuszu bez żadnych wątpliwości i zastrzeżeń. Ponieważ musimy zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny Putina na inne kraje. Putin nie powinien wątpić w naszą determinację. Niemcy i NATO będą bronić każdego metra kwadratowego” – oświadczył.

Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry

Scholz mówił m.in. o kompleksowym pakiecie sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Podkreślił, że w sobotę Niemcy zdecydowały się przekazać Ukrainie broń z zapasów Bundeswehry.

„Nie może być innej odpowiedzi na agresję Putina” – powiedział Scholz, który otrzymał wiele oklasków od deputowanych.

„Musimy wesprzeć Ukrainę w jej rozpaczliwej sytuacji. W dłuższej perspektywie bezpieczeństwo w Europie nie jest możliwe bez Rosji, ale w dającej się przewidzieć przyszłości Putin zagraża temu bezpieczeństwu” – stwierdził kanclerz.

Więcej najnowszych wiadomości na temat agresji Rosji na Ukrainę >>>

Kompleksowy pakiet sankcji

Scholz odniósł się do kompleksowego pakietu sankcji, który przygotowały Niemcy, USA i inne kraje zachodnie. Zgodzono się między innymi na wyłączenie kilku rosyjskich instytucji finansowych z bankowej sieci komunikacyjnej SWIFT.

„Wspólnie z przywódcami państw Unii Europejskiej przygotowaliśmy pakiet sankcji o dotychczas nieznanej skali. Dla rządu niemieckiego ważne jest również to, aby sankcje wobec Rosji uderzyły przede wszystkim w rządzących, a nie w ludność” – powiedział.

„Zastrzegamy sobie dalsze sankcje – bez żadnych zakazów myślenia. Nie oszukujmy się: Putin nie zmieni swojego kursu z dnia na dzień. Wkrótce jednak przywódcy rosyjscy poczują, jak wysoką cenę płacą. Wojna jest katastrofą dla Ukrainy, ale wojna okaże się również katastrofą dla Rosji” – dodał

Zaznaczył, że trzeba zapobiec rozprzestrzenianiu się wojny na inne kraje.

„Bez względu na to, czy jest to możliwe, czy nie, pozostajemy wierni naszemu obowiązkowi wspierania NATO. Putin nie powinien lekceważyć naszej determinacji” – powiedział.

Zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego

Według kanclerza, aby zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu ziemnego, w Niemczech zostaną szybko wybudowane dwa terminale skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wymienił jako lokalizacje Brunsbuettel i Wilhelmshaven. Ponadto planowane jest zwiększenie rezerw węgla i gazu oraz dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii.

Kanclerz wielokrotnie podkreślał, że jest to wojna Putina, a nie narodu rosyjskiego.

„Nie pozwolimy, aby ten konflikt doprowadził do otwarcia starych ran” – powiedział.

Scholz mówił też o spójności w UE i o tym, że Niemcy mają szczęście należeć do sojuszy i aliansów.

„Ważne jest nie tylko pytanie, co można osiągnąć dla Niemiec. O wiele ważniejsze jest pytanie jaka decyzja jest najlepsza dla Unii” – mówił Scholz i podkreślił, że zawsze należy robić wszystko, aby wzmocnić spójność.

„Jestem przekonany, że nam się uda. Rzadko kiedy byliśmy tak zdeterminowani i tak zjednoczeni” – powiedział.

Ministerstwo transportu Niemiec poinformowało także, iż od niedzieli od godz. 15 niemiecka przestrzeń powietrzna będzie zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych. 

Źródło: PAP BIZNES