Niemcy skończą z energetyką węglową najpóźniej w 2038 r.

Niemcy skończą z energetyką węglową najpóźniej w 2038 r.
Fot. stock.adobe.com/martingaal
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bundestag i zaraz po nim pełniący rolę drugiej izby niemieckiego parlamentu Bundesrat uchwaliły w piątek, że stopniowa likwidacja energetyki węglowej w Niemczech ma się zakończyć najpóźniej w 2038 roku.
#Bundestag i #Bundesrat uchwaliły, że stopniowa likwidacja energetyki węglowej w Niemczech ma się zakończyć najpóźniej w 2038 r. #węgiel #energetyka #niemcy

Jedna z dwóch przyjętych ustaw dotyczy konkretnego czasowego planu zamknięcia elektrowni węglowych, a druga pomocy strukturalnej wartości 40 mld euro.

Czytaj także: Niemcy: rekordowe wzrosty produkcji energii z OZE i otwarcie nowej elektrowni węglowej >>>

Pieniądze dla regionów węglowych

Pieniądze te otrzymają regiony węglowe w Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii-Anhalcie, Saksonii i Brandenburgii w celu sfinansowania przebudowy lokalnej gospodarki, w tym zrealizowania niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych. Ponadto spółki, do których należą tamtejsze elektrownie, otrzymają liczone w miliardach euro rekompensaty za ich przedterminowe wyłączenie.

Biorąc pod uwagę stan techniczny siłowni, musiałyby one pod koniec lat 40. i tak zakończyć pracę. Oznaczałoby to jednak niedotrzymanie obecnych zobowiązań w sprawie walki ze zmianami klimatycznymi.

Niemiecki rząd będzie sprawdzać następstwa rezygnowania z węgla

Niemiecki rząd chce kolejno w roku 2026, 2029 i 2032 sprawdzać następstwa rezygnowania z węgla dla bezpieczeństwa energetycznego i kształtowania się cen prądu. Badać się będzie również, czy można cały proces przyspieszyć tak, by zakończył się on już w 2035 roku. 

Źródło: PAP BIZNES