Niemcy chcą Grecji w strefie euro

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jedrzejak.maciej.saxo.bank.01.310x400Po ustąpieniu ze stanowiska prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano, drugim krajem południa, który przyciąga uwagę inwestorów z Europy pozostaje Grecja. Zbliżający się termin wyborów parlamentarnych - przypadający na 25 stycznia - stał się okazją do dyskusji na temat przyszłości Hellady.

Oprócz rekordowo wysokiego zadłużenia, poważnym problemem stała się także perspektywa wyjścia Grecji ze strefy euro. Coraz więcej ekonomistów obawia się, że zwycięstwo aktualnego faworyta przedwyborczych sondaży – skrajnie lewicowego ugrupowania Syriza – mogłoby spowodować Gretix. Jak wynika z informacji napływających zza Odry, niemiecki rząd jest jednak gotowy do podjęcia rozmów z Syrizą w celu zachowania statusu quo. „Chcę, by Grecja pozostała w strefie euro. Wszystkie moje wysiłki podczas kryzysu euro zmierzały do tego, by wzmocnić całość eurolandu, wraz ze wszystkimi jego członkami, a więc również z Grecją” – powiedziała kanclerz Angela Merkel w ostatnim wywiadzie dla dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji danych obrazujących dynamikę inflacji HIPC w Niemczech oraz Eurostrefie. Popołudniu uwagę inwestorów przyciągną natomiast informacje na temat inflacji CPI (prognoza -0.4% m/m i 0.7% r/r) oraz produkcji przemysłowej (prognoza 0.0% m/m) w Stanach Zjednoczonych.

dr Maciej Jędrzejak,
Dyrektor Zarządzający,
Saxo Bank Polska