Nie zostań mułem finansowym!

Nie zostań mułem finansowym!
Fot. stock.adobe.com/duncanandison
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
FinCERT.pl (Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich) kolejny raz bierze udział w akcji mającej na celu propagowanie informacji o zagrożeniach związanych z możliwością wykorzystania kont klientów banków do transferu pieniędzy pochodzących z działań przestępców. Akcja jest prowadzona pod tytułem "Nie daj z siebie zrobić muła" i jest zorganizowanym działaniem w Unii Europejskiej oraz innych krajach, jak np. Stany Zjednoczone i Mołdawia.

#NieBądźMułem to kampania skierowana do wszystkich. Jej celem jest budowanie świadomości obywateli. Każdy może być celem ataku #ZBP #oszustwa

FinCERT.pl wspiera działania Europejskiego Centrum ds. Cyberprzestępczości działającego przy Europolu oraz aktywnie współdziała z Biurem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. W zeszłym roku wspólnie przeprowadzono akcję „Nie zostań mułem”, tekst razem z materiałami do pobrania znajdziecie Państwo pod tym linkiem.

W roku bieżącym warto przytoczyć dane statystyczne z efektów pracy Policji.

W bieżącym roku zakrojone działania na szeroką skalę były prowadzone w ramach czwartej europejskiej akcji European Money Mule Action (EMMA) i były związane z tygodniem globalnych działań organów ścigania zajmujących się problemem prania pieniędzy. To także początek kampanii #DontBeAMule. Akcja trwała trzy miesiące od września do listopada 2018. Zaangażowanych było 28 państw przy udziale Europolu, Eurojust, Europejskiej Federacji Banków oraz partnerów sektora prywatnego. W Polsce działania koordynowało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP przy współpracy ze Związkiem Banków Polskich (FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP).

W tegorocznej edycji EMMA uczestniczyły organy ścigania z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Malty, Holandii, Polski, Portugali, Rumunii, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Australii, Mołdawii, Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Kampania "Nie daj z siebie zrobić muła"

Źródło: ZBP

 

W Europie i poza nią zidentyfikowano 1504 muły finansowe, co doprowadziło do aresztowania 168 osób i 140 organizatorów tego mechanizmu. Wszczęto 837 postępowań karnych, wiele z nich wciąż trwa. Ponad 300 banków, 20 stowarzyszeń bankowych (w tym Związek Banków Polskich) i innych instytucji finansowych pomogło w ujawnieniu 26.376 nielegalnych transakcji w wykorzystaniem mułów finansowych, co zapobiegło utracie 36,1 miliona euro.

Dzięki zaangażowaniu Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP oraz Związku Banków Polskich tylko w Polsce ujawnionych zostało 318 mułów finansowych, 49 organizatorów tego procederu, ujawniono ponad 1000 nielegalnych transakcji oraz zapobieżono utracie ponad 6,5 mln euro.

Takie efekty akcji to także wynik ścisłej współpracy organów ścigania z organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi banki na całym świecie. Instytucje te zobowiązały się także do podjęcia działań zwiększających świadomość klientów banków.

Kampania "Nie daj z siebie zrobić muła"

Źródło: ZBP

Dlaczego ludzie pomagają przestępcom prać pieniądze?

Muły pieniężne to osoby, które często nieświadomie, zostały zwerbowane przez organizacje przestępcze do prania pieniędzy. Przestępcom chodzi o ukrycie pochodzenia nielegalnie zdobytych pieniędzy. Osoby stające się mułami finansowymi kuszone są obietnicą łatwych pieniędzy. Mechanizm działania jest prosty: muły przesyłają skradzione pieniądze między kontami, często w różnych państwach, w imieniu innych osób i zwykle otrzymują część funduszy, które przechodzą przez ich własne konta.

Kto może zostać mułem finansowym?

Często są to osoby, które niedawno przybyły do danego kraju. Mają trudności finansowe, pozostają bezrobotne. Odnotowuje się także wzrost liczby przypadków, w których w nielegalnym obrocie pieniędzmi udział biorą młodzi ludzie. Przestępcze oferty kierowane są do studentów znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Jednym ze sposobów rekrutacji są ogłoszenia o ofercie pracy. Przestępcy udający przedsiębiorców oferują szybki zysk. Jedyne czego wymagają to przelew niewielkiej kwoty. Zwykle tłumaczą to koniecznością uzyskania potwierdzenia tożsamości. W ten sposób organizatorzy tego procederu uzyskują dostęp do konta osób. Często poza świadomością przez konta mułów finansowych przechodzą znaczne sumy pieniędzy.

Niestety konsekwencje dla osób, które stały się mułami finansowymi mogą być bardzo bolesne. Więzienie, a w dalszej perspektywie tzw. przestępcza przeszłość, co może negatywnie wpłynąć na pracę. Może się zdarzyć, że takie osoby nie będą mogły założyć konta bankowego. Nie będą mogły uzyskać kredytu np. na zakup mieszkania.

Kampania #DontBeAMule

#NieBądźMułem to kampania skierowana do wszystkich. Jej celem jest budowanie świadomości obywateli. Każdy może być celem ataku. Przestępcy będą szukali sposobów, by pozyskać nowe muły finansowe.

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być wykorzystany jako muł podejmij szybkie działania. Działaj teraz, zanim będzie za późno: przestań przesyłać pieniądze i natychmiast powiadom o tym swój bank i policję.

Więcej o akcji można przeczytać TUTAJ.

FinCERT.pl – Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich

Kampania "Nie daj z siebie zrobić muła"

Źródło: ZBP

Źródło: ZBP