Podwyżki za ogrzewanie wyniosą maksymalnie 40 proc.: rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła

Podwyżki za ogrzewanie wyniosą maksymalnie 40 proc.: rząd przyjął projekt ustawy o wsparciu dla odbiorców ciepła
Fot. stock.adobe.com/Maren Winter
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Nowe przepisy mają ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, a ogrzewający swoje domy paliwami innymi niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki.

Jak poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, rząd przyjął projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła, zakładający wsparcie dla odbiorców ciepła.

Przepisy mają ograniczyć wzrost cen ciepła i ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej przez wprowadzenie średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, a ogrzewający swoje domy paliwami innymi niż węgiel otrzymają jednorazowe dodatki.

„Obok dodatku węglowego wprowadzamy dodatkowe możliwości finansowania ciepła, takie jak ciepło oparte o pellet, LPG, olej opałowy, drewno opałowe i ciepło systemowe. Poszerzamy arsenał narzędzi wsparcia, by wszyscy obywatele mogli skorzystać” – powiedział premier Morawiecki.

Najważniejsze proponowane rozwiązania

Mechanizm przewiduje ograniczenie wzrostu cen ciepła i kosztów podgrzania ciepłej wody dla gospodarstw domowych i instytucji użyteczności publicznej – m.in. szpitali czy szkół. Chodzi o pokrycie części kosztów odbiorców ciepła wobec przedsiębiorstw ciepłowniczych poprzez rekompensaty dla nich.

„Na poziomie taryfy blokujemy podwyżki, zapewniając system dopłat dla ciepłowni. Ciepłownia, składając wniosek do URE otrzymuje wsparcie i taryfa dla obywatela jest niższa” – powiedziała na konferencji minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

(…) Maksymalna podwyżka to 40 proc.

Dodała, że dzięki temu mechanizmowi rachunek dla gospodarstwa domowego za ogrzewanie i ciepłą wodę może być w sezonie grzewczym obniżony o 1-4 tys. zł.

Czytaj także: Dodatek węglowy: prezydent podpisał ustawę; jak otrzymać 3 tys. zł?

Jednorazowe dodatki dla gospodarstw domowych

Ponadto, ustawa przewiduje, że gospodarstwa domowe, których główne źródło ciepła zasilane jest pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym, skroplonym gazem LPG, olejem opałowym otrzymają jednorazowe dodatki. Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku dla gospodarstwa domowego będzie potwierdzenie uzyskania wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Nie jest przewidziane kryterium dochodowe.

Mechanizm jest podobny jak w dodatku węglowym, z blokadą ceny na poziomie 40 proc.

– powiedziała minister Moskwa.

Założenia przewidują też tzw. dodatek dla podmiotów wrażliwych. Jak podano w prezentacji, dodatek dla podmiotów wrażliwych szacowany jest łącznie na 1,2 mld zł. Liczba beneficjentów to ok. 23 tys. budynków.

Premier poinformował, że celem jest jak najszybsze procedowanie projektu ustawy. W najbliższych dniach ma on trafić do Sejmu. Jak wskazał, jest wysoce prawdopodobne, że dodatkowe posiedzenie Sejmu odbędzie się na początku września. 

Źródło: PAP BIZNES