Nie będzie waloryzacji kontraktów, będą bankructwa firm budowlanych

Nie będzie waloryzacji kontraktów, będą bankructwa firm budowlanych
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wiele firm budowlanych w Polsce jest zagrożonych bankructwem ponieważ mają zawarte kontrakty z sektorem publicznym, w których są zapisane ceny stałe, a tymczasem wzrosły ceny materiałów budowlanych i koszty pracy. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wprowadzenie waloryzacji zawartych kontraktów - mówił podczas XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Kazimierz Krupa, ekspert Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Kazimierz Krupa z #PZPB: waloryzacja kontraktów budowlanych – to już nie jest pytanie - czy to zrobić, ale - jak to zrobić #budownictwo #KFNM

Do kontraktów w zamówieniach publicznych należy wprowadzić indeksację cen – mówił podczas XV Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Kazimierz Krupa, ekspert Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Jeśli nie będzie takiej indeksacji, wielu firmom wykonawczym grozi upadłość.

Zdaniem eksperta rentowność firm budowlanych w krótkim czasie spadła z 7 procent do zera, a w wielu przypadkach jest ujemna. Dotyczy to kontraktów zawieranych przez firmy budowlane w 2015 czy 2016 roku.

Jest to konsekwencja wzrostu cen wszystkich składników kosztowych firm budowlanych. Dotyczy to wynagrodzeń, cen stali, kruszywa, betonu. Skala podwyżek to od 20 do 60 procent – zaznacza Kazimierz Krupa.

Grozi nam fala upadłości firm

W jego przekonaniu, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to grozi nam fala upadłości firm budowlanych, także największych na podobną skalę jak to miało miejsce w 2012 roku.

W obecnej chwili wiele przetargów publicznych nie dochodzi do skutku, gdyż firmy budowlane są gotowe realizować kontrakty po cenach o kilkadziesiąt procent wyższych, niż oczekują tego zamawiający.

Wyjściem jest opracowanie indeksu na podstawie, którego będą waloryzowane koszty kontraktów.

Nad odpowiednim rozwiązaniem pracują wspólnie firmy budowlane, deweloperzy, banki, ubezpieczyciele i zamawiający – publiczni i samorządowi.