NFOŚiGW: 300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca

NFOŚiGW: 300 mln zł na wsparcie projektów wodorowych, wnioski od 18 marca
Fot. stock.adobe.com/peterschreiber.media
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia wsparcie dla projektów w obszarze produkcji, transportu, magazynowania i wykorzystania wodoru - podał NFOŚiGW w komunikacie. W naborze zostanie udostępnione wsparcie w wysokości 300 mln zł.

„Nowa Energia jest nowym programem Narodowego Funduszu, który wspiera wdrożenie innowacyjnych technologii energetycznych. Zgodnie z celami PEP2040 służy podniesieniu innowacyjności polskich przedsiębiorstw, aby w jak najszerszym stopniu uczestniczyły i gospodarczo korzystały z procesu przechodzenia w kierunku bezemisyjnej i niskoemisyjnej energetyki” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jakie przedsięwzięcia będą wspierane?

Jak podano, w pilotażowym naborze przewidziano 300 mln zł z budżetu całego programu wynoszącego 2,5 mld zł, a wspierane będą przedsięwzięcia mające na celu rozwój technologii i produkcji „bezemisyjnego” wodoru oraz technologii przesyłania i wykorzystania wodoru, w tym m.in. technologii: dostosowania infrastruktury do transportu wodoru, magazynowania wodoru, wykorzystania wodoru w transporcie drogowym, kolejowym lub wodnym, wykorzystujących synergiczne efekty pomiędzy łączeniem sektorów.

Pożyczki do 85 proc. kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski od 18 marca. Będą oni mogli uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych z możliwością premii innowacyjnej w wysokości do 20 proc. kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, ale nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji okaże się, że konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie mógł ubiegać się o dodatkową dotację. Dla tych beneficjentów, którzy chcieliby powtórzyć wdrożenie i skalować zastosowanie wdrożonej technologii, NFOŚiGW zaoferuje dodatkowo umorzenie do 25 proc. pożyczki.

Czytaj także: Wodór będzie katalizatorem rynku rozproszonego energii odnawialnej? A co z wykorzystaniem w transporcie?

Czekamy na tych, którzy planują uruchomić produkcję nowego wyrobu w zakresie gospodarki wodorowej lub wdrożyć nową technologię wodorową we własnej działalności.

„Następnie, w ciągu roku, będziemy uruchamiali nabory w innych obszarach tematycznych. W czerwcu będziemy przyjmowali projekty w obszarze plusenergetyczne budynki, a w sierpniu w kolejnych tematach: inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu oraz stabilne i bezemisyjne źródła energii, samowystarczalne klastry energetyczne” – dodał wiceprezes NFOŚiGW Artur Lorkowski. 

Źródło: PAP BIZNES