Negocjacje w sprawie Janosikowego

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

dyskusja.250xSamorządy województwa mazowieckiego i Warszawy przygotowały projekt zmian w ustawie o "janosikowym". Nad złożoną propozycją pochyli się sejmowa komisja samorządu terytorialnego.

Zaproponowane modyfikacje dotyczą zmiany algorytmu wyliczania „janosikowego”, czyli systemu zgodnie z którym bogatsze samorządy są zobowiązane oddać część swoich dochodów za pośrednictwem budżetu państwa do biedniejszych samorządów. Zaproponowany algorym ma skutkować tym, że oddawane kwoty nie będą przekraczać 30 proc. dochodów.

Według algorytmu, który obowiązuje aktualnie, województwo mazowieckie musiało w 2010 roku oddać 63 proc. swoich dochodów co w liczbach daje 940 mln zł. W roku bieżącym jest to kwota 659 mln zł, co stanowi 40 proc. dochodów podatkowych. W styczniu 2012 roku samorząd województwa mazowieckiego zaciągnął 52 mln kredytu aby spłacić ratę „janosikowego”.

W sierpniu 2011 roku powstał projekt obywatelski, który także proponował algorytm wyliczania „janosikowego”. Najnowsza propozycja samorządów różni się przede wszystkim tym, że nie wskazuje na co przeznaczyć pieniądze, których w ramach „janosikowego” nie trzeba by oddawać.

Źródło: www.samorzad.infor.pl