Najstarszy bank świata jednak upadnie?

Najstarszy bank świata jednak upadnie?
Fot. stock.adobe.com / Arcansél
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
O niepewnej przyszłości Monte dei Paschi di Siena (MPS) najdłużej nieprzerwanie funkcjonującego banku na świecie piszą włoskie media, m.in. portal euractiv.it.

Wielotygodniowe negocjacje włoskiego rządu dotyczące sprzedaży w tej chwili  państwowego banku międzynarodowej grupie bankowej UniCredit nie powiodły się.

MPS, najstarszy bank na świecie, jest czwartym co do wielkości włoskim bankiem komercyjnym i detalicznym, który od dawna uważany jest za „zbyt duży, by upaść”.  

Bank został założony w 1472 roku przez zarząd miasta-państwa Siena.

Dzięki porozumieniu włoskiego rządu z Komisją Europejską w 2017 r. bank uniknął upadku. Państwo mogło dokapitalizować MPS za 8,1 mld euro i kontrolować 68%, ale musi odsprzedać bank sektorowi prywatnemu do 31 grudnia br.

Premier Mario Draghi najpewniej zwróci się teraz do Komisji Europejskiej o przedłużenie negocjacji z UniCredit.

Rozmowy były źródłem sporu w koalicji popierającej rząd. UniCredit odmówił przyjęcia złych kredytów MPS i chciał, aby rząd pokrył wszelkie problemy kredytowe, które mogłyby wyniknąć z całej operacji.

Brak porozumienia to sukces lidera centrolewicowej Partii Demokratycznej. Siły centroprawicowe atakują jej lidera – Enrico Lettę, z powodu konfliktu interesów. Polityk został wybrany do włoskiego parlamentu w Sienie, gdzie znajduje się siedziba MPS.

Źródło: aleBank.pl