Najlepsze banki spółdzielcze w rankingu miesięcznika „NBS” 2013

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

logo.nbs.ranking.100tka.250x167Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie w kategorii "Największe banki" oraz Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Bank Spółdzielczy w Połczynie-Zdroju i Bank Spółdzielczy w Wojsławicach w kategorii "Najefektywniejsze banki" zostały laureatami głównymi Krajowego Rankingu "Wyróżniające się banki spółdzielcze" - edycja 2013.

Organizator konkursu – miesięcznik „Nowoczesny Bank Spółdzielczy” – przyznał 18 nagród, w tym 5 głównych i 13 specjalnych. Prezesi najlepszych w kraju banków odebrali statuetki i certyfikaty podczas uroczystej gali w warszawskim Hotelu Gromada – pierwszego dnia V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, które zorganizował Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy współpracy dwóch zrzeszeń Grupy BPS i SGB-Banku. Nagrody wręczali Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP i Grzegorz Krekora, redaktor naczelny „NBS”.

IMG 0942.500x

Liderzy sektora zostali uhonorowani rownież przez banki zrzeszające, w których imieniu wyróżnienia wręczali: Tomasz Mironczuk, prezes Banku BPS S.A. i Zygmunt Miętki, wiceprezes SGB-Banku S.A. Nagrody ufundowały ponadto firmy Union Investment – partner Gali „NBS” oraz Towarzystwo Ubezpieczeń TU EUROPA S.A.

IMG 0936.500x

Ranking sporządzono w oparciu o badania ankietowe 572 banków funkcjonujących w zrzeszeniach Banku BPS i SGB-Banku, a także poza ich strukturami (KBS). Wzorem poprzednich edycji redakcja poprosiła o dane bilansowe za ostatnie dwa lata, na ich podstawie została wyłoniona grupa 100 najlepszych BS-ów – poddana ocenie w dwóch kategoriach: „największe” i „najefektywniejsze”, oraz w 29 podkategoriach.

IMG 1107.500x

Potencjał ekonomiczny banków oceniono według uzyskanej w 2012 r. wartości sumy bilansowej, funduszy własnych, kredytów, depozytów i wyniku finansowego. Aby ustalić ich efektywność w warunkach porównywalnych zostały one podzielone na 4 grupy w zależności od wielkości sumy bilansowej i dla każdego banku obliczono wzrost wybranych wielkości bilansowych w latach 2011-2012 (sumy bilansowej, funduszy własnych, wartości kredytów i wartości depozytów) w relacji do średniej dla danej grupy. Uwzględniono też wskaźniki zwrotu z aktywów (ROA) i z kapitału (ROE) uzyskane w 2012 r.

IMG 1281.500x

Laureatami w kategorii „Największe banki” zostały:

 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie,
 • Wielkopolski Bank Spółdzielczy w Poznaniu,
 • Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie,
 • Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie,
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Bank Spółdzielczy w Białej Rawskiej.

W kategorii „Najefektywniejsze banki” zwyciężyły:

 • w grupie I (powyżej 200 mln zł sumy bilansowej) – Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie, Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie, Powiślański Bank Spółdzielczy w Kwidzynie;
 • w grupie II. (od 100 do 200 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Przemkowie, Bank Spółdzielczy w Janikowie, Bank Spółdzielczy w Krotoszynie;
 • w grupie III. (od 50 do 100 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Połczynie-Zdroju, Bank Spółdzielczy w Mikołajkach, Bank Spółdzielczy w Lipce;
 • w grupie IV. (do 50 mln zł) – Bank Spółdzielczy w Wojsławicach, Bank Spółdzielczy w Adamowie, Bank Spółdzielczy w Wąsewie.

IMG 1172.500x

Uwzględniając szczegółowe kryteria efektywności, w swoich grupach rankingu wyróżniły się pod względem:

 • wzrostu sumy bilansowej: SBRziR w Wołominie, BS w Przemkowie, BS w Połczynie-Zdroju, BS w Adamowie;
 • przyrostu funduszy własnych: PBS w Kwidzyniu, KBS w Aleksandrowie Kujawskim, BS w Nowem n.Wisłą, BS w Tworogu;
 • dynamiki kredytów: SBRziR w Wołominie, BS w Przemkowie, BS w Połczynie-Zdroju, BS w Wojsławicach;
 • przyrostu depozytów: SBRziR w Wołominie, BS w Przemkowie, BS w Połczynie-Zdroju, BS w Wojsławicach;
 • zwrotu z funduszy własnych (ROE): WBS w Poznaniu, BS w Rykach, BS w Gryfinie, BS w Biszczy;
 • zwrotu z aktywów (ROA): BS w Czarnkowie, BS w Iłży, BS w Nowem n/Wisłą, BS w Adamowie.

Miesięcznik NBS w numerze czerwcowym zamieści relację i fotoreportaż z V Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej.

Zobacz prezentacje z V Forum Liderów Bankowości Spółdzielczej 2013.