Nagrody Konfederacji Lewiatan
Nagrodę Lewiatana im. Andrzeja Wierzbickiego dla przedsiębiorcy zasłużonego dla rozwoju firm mikro, małych i średnich otrzymała Maria Waliczek, założycielka i właścicielka firmy kosmetycznej Farmona. Piotr Voelkel, założyciel Grupy VOX oraz założyciel Uniwersytetu SWPS, dostał nagrodę za osiągnięcie szczególnego sukcesu ekonomicznego.
Maria Waliczek jest postacią, która nie tylko inspiruje, ale także wyznacza nowe standardy w polskim biznesie. Dzięki jej wizji, determinacji oraz sercu oddanemu temu, co robi, Farmona stała się ucieleśnieniem jakości, innowacji oraz ekologicznej odpowiedzialności. Laureatka znana jest z etycznego podejścia do biznesu oraz zaangażowania w działalność charytatywną i wspieranie licznych inicjatyw społecznych.
Piotr Voelkel, łączy w sobie ducha przedsiębiorczości, wizjonerstwa i zaangażowania społecznego. Swoimi działaniami nieustannie mobilizuje innych, stawiając na rozwój, innowacje oraz edukację. Zrewolucjonizował branżę wykończenia i aranżacji wnętrz. Nie tylko inwestuje w sztukę, ale również wspiera edukację. Jego praca to dowód na to, jak wiele może osiągnąć człowiek, który nie boi się marzyć i wprowadzać swoich pomysłów w życie. Jego kariera zawodowa jest przykładem, jak w harmonijny sposób można łączyć biznes i odpowiedzialność społeczną.
Nagroda za odważne myślenie
Nagroda za odważne myślenie, wręczana przez Konfederację Lewiatan i Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi, powędrowała do prof. Hanny Machińskiej, prawniczki, działaczki społecznej, byłej zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.
Została ona doceniona za niezwykle bogaty dorobek w zakresie wdrażania europejskich standardów prawnych do prawa polskiego, w tym w dziedzinie ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego oraz zaangażowanie w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją.
Nagroda specjalna Konfederacji Lewiatan
Zarząd Konfederacji Lewiatan przyznał też nagrodę specjalną prof. Leszkowi Balcerowiczowi.
W laudacji na jego cześć napisano, że „Dziś, 35 lat od rozpoczęcia reform gospodarczych w Polsce, mamy szczególną okazję, aby złożyć hołd człowiekowi, który, kierując się nie tylko wiedzą i intelektem, ale również odwagą i determinacją, zainicjował proces transformacji gospodarczej, wyprowadzając Polskę z ruin gospodarki centralnie planowanej do dynamicznie rozwijającego się kraju wolnorynkowego.
Prof. Balcerowicz, jako ówczesny wicepremier i minister finansów, podjął się zadania niewyobrażalnie trudnego – zadania, którego rezultaty zmieniły losy milionów Polaków, a jego wizja była realizacją marzeń o Polsce nowoczesnej, konkurencyjnej i wolnej od ograniczeń narzuconych przez komunizm”.
Nagroda dla dziennikarza ekonomicznego
Nagrodę za wyznaczanie standardów dziennikarstwa ekonomicznego w Polsce odebrała Sylwia Zadrożna, dziennikarka Polskiego Radia, która jest synonimem profesjonalizmu, rzetelności i zaangażowania.
Jej praca to nie tylko wypełnianie codziennych obowiązków dziennikarskich, ale przede wszystkim misja, która polega na przybliżaniu Polakom zawiłości ekonomii w sposób przystępny i zrozumiały.