Nagie zdjęcia Jennifer Lawrance, Rihanny i 98 innych celebrytek wyciekły do sieci – jak uchronić zdjęcia przed hakerami

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

cloud.01.400x251Jak donoszą zagraniczne serwisy to prawdopodobnie z chmury iCloud (miejsca w sieci, gdzie można przechowywać zdjęcia, wideo i inne pliki) wyciekły nagie zdjęcia wielu amerykańskich gwiazd telewizji, kina, muzyki i mody. Anonimowy internauta, który najpewniej włamał się do chmury Apple'a, miał umieścić w internecie kilka rozebranych fotografii m.in. aktorek Jennifer Lawrence i Kirsten Dunst, piosenkarki Ariany Grande czy modelki Kate Upton.

Doniesienia z zagranicznych portali, mówią o tym, że haker mógł uzyskać dostęp do zdjęć bezpośrednio, poprzez konto iCloud. Fotografie nagich gwiazd to w końcu ogromny biznes, ich wartość szacowana jest nawet na 50 000 dolarów za dzień, jeśli chodzi o przychód z reklam.

Warto zauważyć, że nie tylko gwiazdy muszą martwić się o swoje intymne fotografie umieszczone online – w ostatnich latach obserwuje się wzrost zjawiska polegającego na wrzucaniu do sieci nagich zdjęć ex partnera w ramach zemsty. W takich sytuacjach, wielokrotnie operatorzy stron o podejrzanej reputacji nie współpracują z poszkodowaną osobą.

W takim razie co należy zrobić aby nasze zdjęcia nie wyciekły do sieci?

  • W pierwszej kolejności nie wykonuj które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie – jeśli Twój smartphone ma ustawioną opcję automatycznego tworzenia kopii zapasowych w chmurze, zdjęcia nie pozostaną bezpieczne w Twoim telefonie.
  • Nie przesyłaj intymnych zdjęć – istnieje ryzyko, że w dalszej perspektywie osoba, której zaufałeś może zmienić stosunek do Ciebie i użyć ich przeciw Tobie.

Kilka przydatnych linków do ochrony prywatności w sieci:

Źródło: Sophos