Węgry: główna stopa procentowa w górę; bank centralny reaguje na ryzyko inflacyjne
Bez zmian pozostawiono jednodniową stopę depozytową (-0,05 proc.). Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga spodziewali się podniesienia stopy o 25 pb do 0,5 proc.
„W ocenie Rady MNB uzasadnione jest uruchomienie cyklu podwyżek stóp procentowych, aby zapewnić stabilność cen, zapobiec trwałym skutkom zagrożeń dla perspektyw inflacji oraz zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne” – napisano w komunikacie po posiedzeniu banku.
Czytaj także: Narodowy Bank Węgier trzykrotnie zwiększył rezerwy złota >>>
„W ocenie Rady bilans czynników ryzyka dla perspektyw wzrostu inflacji jest skierowany do góry. W kontekście perspektyw inflacji i kształtowania się czynników ryzyka, Rada na comiesięcznych posiedzeniach ocenia potrzebę dalszego zacieśniania polityki monetarnej w oparciu o dane. Rada Pieniężna będzie kontynuować cykl podwyżek stóp procentowych do czasu ustabilizowania się perspektyw inflacji wokół celu banku centralnego i zrównoważenia czynników ryzyka dla inflacji w horyzoncie polityki pieniężnej” – dodano.
Prezes MNB Gyorgy Matolcsy powiedział w poniedziałek, że Węgry są zagrożone atakami spekulacyjnymi bez podjęcia działań ze strony banku. Dodał, że budżet na rok wyborczy 2022 może pobudzić inflację w połączeniu z ujemnymi realnymi stopami procentowymi.
Najwyższa inflacja w UE
Węgry miały w maju najwyższą inflację w Unii Europejskiej na poziomie 5,3 procent. Na drugim miejscu znajduje się Polska z wynikiem 4,6 procent. Średnia stopa inflacji w Unii Europejskiej wynosiła w tym czasie 2,3 procent, wynika z danych Eurostatu.
Tymczasem w Grecji, w maju odnotowano deflację, -1,2 procent. Zaś w na Malcie inflacja wynosiła tylko 0,2 procent, a w Portugalii 0,5 procent.
17 maja wiceprezes banku centralnego Węgier Barnabas Virag wskazał, że wzrost cen może spotkać się z zaostrzeniem polityki pieniężnej już w czerwcu.
„Bank powinien rozważyć podniesienie stopy referencyjnej w czerwcu w ramach cyklu zacieśniania, opartego na danych. (…)” – powiedział Virag.
Ryzyko inflacyjne jednoznacznie wzrosło. Bank centralny chce reagować na utrzymujące się ryzyko inflacyjne za pomocą stopy referencyjnej.
„NBH obiecał skuteczne zacieśnienie i dostarczył je, co jest bardzo ważne. To początek nowej ery dla polityki pieniężnej na Węgrzech i dla forinta” – powiedział Marek Drimal, strateg EMEA w Societe Generale SA.
Czytaj także: Stopy procentowe na Węgrzech, analiza ekonomistów Credit Agricole >>>
Podczas posiedzeń w lipcu i czerwcu 2020 r. MNB obniżył główną stopę łącznie o 30 pb w dwóch krokach po 15 pb.
We wrześniu Narodowy Bank Węgier podniósł 1-tygodniową depozytową stopę procentową o 15 pb do 0,75 proc.
Kurs forinta umacnia się o 0,02 proc. wobec dolara do 296,18.